Медрол - інструкція, застосування, дозування та побічні ефекти
Медрол — це синтетичний глюкокортикоїд, який має сильний протизапальний ефект. Випускається у вигляді таблеток із різним вмістом активної речовини (4, 16 або 32 мг). Його досить часто призначають для боротьби з різними алергічними реакціями, хворобами дихальних шляхів, при ендокринних та шкірних захворюваннях. Детальніше зі списком показань можна ознайомитись в інструкції.
Що входить до складу препарату
Активною речовиною в Медролі є метилпреднізолон. Крім нього, до складу також входить лактоза, кукурудзяний крохмаль, мінеральна олія та стеарат кальцію. Метилпреднізолон працює наступним чином: при потраплянні в організм через ШКТ він проникає через клітинні мембрани та зв'язується з цитоплазматичними рецепторами. Далі комплекси впливають на ядра клітин, активізуючи транскрипцію мРНК. Це призводить до покращення синтезу ферментів та протеїнів. Зазначимо, що препарат має ефект, який поступово накопичується, тому його варто приймати регулярно.
Активна речовина не тільки активізує роботу імунної системи та знижує ризики розвитку запалень, а й оптимізує жировий та білковий обмін, покращує роботу ЦНС, серцево-судинної та кістково-м'язової систем.
Якщо говорити про терапевтичний ефект, можна зазначити, що препарат дозволяє знизити кількість імуноактивних клітин біля джерела запалення, а також провести інгібування фагоцитозу паралельно зі стабілізацією лізосомальних мембран. Варто зазначити, що діюча речовина досить активно всмоктується зі шлунково-кишкового тракту. Її максимальна концентрація в крові досягається приблизно через 1,5–2 години після приймання препарату. Рівень біодоступності становить приблизно 85%. Виводиться метилпреднізолон через 4–8 годин через печінку.
Показання до застосування
Купити Медрол за доступною ціною доцільно при наступних захворюваннях:
- Гіперкальціємія (рекомендується приймати при наявності злоякісних пухлин).
- Гіперплазія чи недостатність надниркових залоз.
- Різні типи ревматичних захворювань (артрити, бурсити, теносиновіт, остеоартрити тощо).
- Системний поліміозит, червоний вовчак, ревмокардит у гострій формі.
- Різні шкірні хвороби (псоріази та дерматити у тяжкій формі, мікоз фунгоїдного типу, пухирчатка, синдром Стівенса-Джонсона).
- Алергічні реакції (риніт, бронхіальна астма, контактний та атопічний дерматит, надмірна чутливість до медичних препаратів).
- Різні захворювання органів зору, серед яких можна виділити кератит, хоріоїдит, алергічні виразки та кон'юнктивіт.
- Розлади дихальної системи (пневмоніт, легеневий туберкульоз, бериліоз, синдром Леффлера).
Це далеко не весь перелік захворювань, при якому може призначатися Медрол. Він має досить широку дію, тому його приймають й у разі виникнення набряків, хвороб кишківника, нервової системи та при онкології (як паліативна терапія). Препарат підходить як дорослим, так і дітям (від грудного віку), але при цьому лікар повинен контролювати процеси росту та розвитку при тривалому прийманні лікарського засобу.
Дозування та правила застосування
Перед тим як купити препарат, варто проконсультуватися з лікарем. Він призначить вам необхідну дозу залежно від наявних захворювань, віку та інших факторів. Загалом лікування рекомендується починати з порівняно невеликих доз (від 4–10 мг), поступово підвищуючи їхню кількість. При деяких хворобах допускається висока концентрація (наприклад, при розсіяному склерозі рекомендується дозування близько 200 мг на добу).
Для дітей та підлітків спосіб застосування визначає лікар на основі маси тіла та віку. Як правило, препарат треба пити 3 рази на добу, добова норма — від 0,4 до 1,6 мг на кілограм ваги. Дозування може бути знижене або підвищене залежно від типу захворювання та реакції на терапію. Рекомендується припиняти лікування Медролом поступово, щоб підтримувати досягнутий клінічний ефект.
Основні види протипоказань та побічні ефекти
Цей препарат вважається досить універсальним і не має яскраво виражених протипоказань. При цьому його вживання потрібно обмежити в тому випадку, якщо пацієнт має індивідуальну непереносність до складових Медролу. Його треба застосовувати з обережністю, якщо у пацієнта є проблеми зі шлунково-кишковим трактом, схильність до цукрового діабету, захворювання серцево-судинної системи, ВІЛ, СНІД, туберкульоз та системні грибкові інфекції.
Медрол може поєднуватися з іншими ліками, але інколи його вживання необхідно обмежити. Перед початком приймання треба обов’язково проконсультуватися з лікарем. Випадків передозування не спостерігалося, але при щоденному вживанні протягом тривалого терміну можна спровокувати розвиток синдрому Кушинга.
Умови зберігання
Медрол рекомендується зберігати в темному місці при температурі 20–25 градусів. Термін придатності лікарського засобу — від 3 до 5 років залежно від концентрації активної речовини. Актуальні ціни на препарат ви можете дізнатись на нашому сайті.
Часті питання
1. У яких випадках призначається Медрол?
Цей препарат є протизапальним засобом системної дії. Він підходить для лікування деяких ендокринних захворювань, проблем опорно-рухового апарату, розладів сполучної тканини, захворювань шкіри. Ефективний у боротьбі з алергічними реакціями, хворобами органів дихання, очей, нервової системи та ШКТ.
2. Як швидко починає діяти Медрол?
Дія починається приблизно через 30 хвилин після приймання. Максимальний ефект спостерігається через 2 години, а терапевтична дія триває близько 5–6 годин.
3. Чи можна приймати препарат під час вагітності?
Медрол призначають вагітним лише за наявності абсолютних показань. У разі лактації приймання препарату рекомендується припинити.
4. Чи можна поєднувати Медрол та алкоголь?
Варто розуміти, що препарат виводиться через печінку, тому на неї здійснюється підвищене навантаження. Поєднувати його з алкоголем не варто, оскільки це може призвести до інтоксикації. У деяких випадках вживання алкогольних напоїв спричиняє кровотечу в органах шлунково-кишкового тракту.
5. Чи має Медрол наркотичний ефект і чи можна приймати його за кермом?
Медрол не містить наркотичних компонентів. Водії можуть приймати його без особливих обмежень.
6. Чи є Медрол рецептурним?
Так, цей лікарський засіб відпускається за рецептом.
Список використаної літератури
- Державний реєстр лікарських засобів України
- Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів
- Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)»
- Клінічна фармакологія: підручник / За ред. О. Я. Бабака, О. М. Біловола, І. С. Чекмана. — К.: Медицина, 2010