Флуконазол - інструкція, застосування, дозування та побічні ефекти
Флуконазол є потужним протигрибковим препаратом, який належить до класу триазольних сполук. Його принцип дії полягає в блокуванні синтезу грибкових стеролів. Цей лікарський засіб ефективно працює як при місцевому, так і при системному ураженні.
Склад та механізм дії
Активною речовиною у препараті є флуконазол. Також до складу входять інші компоненти: магнію стеарат, діоксид титану та кремнію, желатин, кукурудзяний крохмаль, моногідрат лактози.
Цей препарат дозволяє ефективно боротися з грибками штамів Candida spp, Cryptococcus neoformans, Trichophyton, Microsporum. Також він проявляє активність проти Hystoplasma capsulatum, Coccidioides immitis та Blastomyces dermatitidis, які є збудниками ендемічних мікозів.
Після потрапляння в кишківник флуконазол всмоктується в кров, причому на цей процес не впливає їжа або вода. Вже за годину в крові досягається максимальна концентрація активної речовини. Виводиться з організму через нирки, причому майже 80% препарату виходить у незмінному вигляді. Близько 12% активної речовини зв'язується з білками крові.
Показання для використання
Флуконазол застосовують для ефективної боротьби з такими захворюваннями:
- Грибкові захворювання, джерелами інфекцій яких є Candida (зараження сечових, статевих, дихальних органів, очей тощо).
- Кандидоз стравоходу, ротової порожнини, інших слизових оболонок.
- Бронхо-легеневі інфекції неінвазивного типу.
- Гострий вагінальний кандидоз та його профілактика.
- Інфекції криптококового типу.
- Дерматомікози (лишай, пахова зона, стопи тощо).
- Ендемічні мікози глибокого типу.
Це не повний перелік показань для цього препарату. Детальніше дізнатись про нього ви зможете у наших спеціалістів або з інструкції.
Форми випуску та дозування
Флуконазол випускається у вигляді капсул із різним вмістом активної речовини, а також розчину для інфузій. Ціни на цей лікувальний засіб досить доступні. Як правило, ліки приймають щодня (його період напіввиведення становить 25–30 годин). Допустима добова доза — від 50 до 400 міліграмів активної речовини (вона розраховується лікарем на підставі складності захворювання, віку пацієнта та інших показників).
Тривалість приймання Флуконазолу залежить від типу інфекції. Так, при кандидозах інвазивного типу та при кандидемії пацієнту призначають 400 мг першого дня (подвійна ударна доза), а потім по 200 мг на добу. Курс триває доти, доки з'явиться яскраво виражений клінічний ефект. Якщо таке захворювання розвинулося у дітей, їм дають препарат із розрахунку 6–12 мг на один кілограм ваги.
Загалом курс лікування зазвичай становить 10–14 днів, після чого потрібно вивчити стан хвороби та проконсультуватися з фахівцем. У разі глибокого ендемічного мікозу пацієнтам може бути призначена тривала терапія (16–24 місяці). Така ж ситуація виникає з іншими захворюваннями: гістоплазмозом, споротрихозом, кокцидіоїдомікозом тощо.
Якщо препарат призначають людям похилого віку, які не мають ниркової недостатності, то їм прописують стандартну дозу. Якщо ж у пацієнта є проблеми з нирками, то ударна доза залишається такою самою, а наступну зменшують у два рази.
Протипоказання та побічні ефекти
Флуконазол практично не має протипоказань, якщо не брати до уваги індивідуальну непереносність до складових, але вона зустрічається вкрай рідко. При цьому препарат не рекомендований дітям віком до 12 місяців, а також пацієнткам у стані вагітності чи в період лактації.
Якщо говорити про побічні ефекти, то у деяких людей спостерігалися розлади шлунково-кишкового тракту у вигляді діареї, нудоти, блювання, а також метеоризму. Іноді пацієнти можуть відчувати біль у районі шлунка та голови, а на шкірі з'являється дрібна висипка.
Флуконазол не дуже добре поєднується з іншими ліками, тому перед прийманням варто проконсультуватися з лікарем. У разі передозування препаратом у пацієнта може розвинутись параноїдальна поведінка, у тяжких випадках з'являються галюцинації. Позбутися їх можна шляхом промивання шлунка, а також за допомогою гемодіалізу.
Як правильно зберігати препарат
Рекомендується зберігати Флуконазол у недоступному для дітей темному місці при температурі не вище 30 градусів. Термін придатності препарату — 3 роки, після чого його рекомендується утилізувати згідно з чинними правилами.
Популярні питання
1. Для чого призначають Флуконазол?
Цей препарат дозволяє боротися з різними грибковими захворюваннями. Він показує високу ефективність і може бути призначений практично в будь-якому віці (у капсулах — від 3 років, у розчині для інтрузій — від 0).
2. Як швидко діє Флуконазол?
Діюча речовина активно всмоктується в кров із ШКТ. Максимальна концентрація в організмі спостерігається через годину після приймання.
3. Чи можна приймати препарат при вагітності?
Флуконазол не рекомендується приймати під час вагітності та годування груддю. Допускається його використання лише в тому випадку, якщо грибок становить реальну загрозу для життя жінки.
4. Чи можна поєднувати препарат та алкоголь?
Робити це не рекомендується, оскільки при сумісному вживанні відбувається підвищення гепатотоксичності спиртних напоїв.
5. Чи має препарат наркотичний ефект?
У цих ліках немає наркотичних речовин, їх можна купити без обмежень.
6. Чи можна приймати за кермом?
За умови дотримання дозування розсіювання уваги не відбувається.
7. Флуконазол відпускається за рецептом?
Цей препарат продається в аптеках без рецепта. При цьому приймати його самостійно не рекомендується — обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.
Список використаної літератури
- Державний реєстр лікарських засобів України
- Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів
- Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)»
- Клінічна фармакологія: підручник / За ред. О. Я. Бабака, О. М. Біловола, І. С. Чекмана. — К.: Медицина, 2010