У кожної людини у крові присутній алкоголь. Але його кількість дуже незначна, 0,1-0,3 г/л етилового спирту. Він утворюється, коли у шлунку відбуваються природні процеси бродіння. Подібна концентрація є абсолютно безпечною для здоров'я, оскільки знешкоджується ферментами печінки. Але, після вживання алкогольних напоїв сполуки етилового спирту, які є у організмі, швидко опиняються у крові. В результаті може розвинутися залежність, яка негативно впливає на організм. Не всі люди можуть самостійно відмовитись від вживання спиртних напоїв, у деяких випадках необхідно приймати препарати від алкоголізму.
Алкоголізм та його вплив на здоров'я
Багато людей впевнені, що від невеликої дози алкоголю нічого не станеться. Але через його вживання не формується особистість, затримується її розвиток, людина деградує. У неї з'являється агресія, жорстокість, неврівноваженість, схильність до зривів.
Регулярне вживання спиртних напоїв призводить до:
-
порушення імунної системи – знижується вироблення лімфоцитів, розвиваються алергічні реакції, відбувається порушення процесів кровотворення;
-
м'язової дистрофії – людина страждає від судом, оніміння кінцівок та слабкості, паралічів окремих груп м'язів;
-
шкірних захворювань – шкірні покриви покриваються виразками, фурункулами, алергічними висипами, пустулами;
-
хвороб серцево-судинної системи – уражається серцевий м'яз, збільшується об'єм серця, відбуваються інфаркти, порушується серцевий ритм, розвивається артеріальна гіпертензія та ішемічна хвороба серця;
-
захворюваннь органів дихання – можливий розвиток туберкульозу, трахеобронхіту, енфіземи легень;
-
хвороб органів шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок та підшлункової залози – людина страждає від гастриту, виразки шлунка, цирозу, жирової дистрофії, аліментарно-токсичного гепатиту, панкреатиту та інших захворювань;
-
психічних відхилень – можлива поява депресії, галюцинацій, агресії;
-
збоїв у роботі репродуктивної системи – зниження потенції у чоловіків, порушення здатності до народження дітей у жінок;
-
порушень роботи ЦНС – деградує кора ГМ, порушується зорова функція, відбувається розвиток епілепсії, деменції, енцефалопатії.
Якщо своєчасно не почати приймати препарати для лікування алкоголізму, людина втрачає здоров'я та працездатність, можливий смерть. При регулярному вживанні спиртного відбувається скорочення тривалості життя на 15-20 років.
Типи ліків для лікування алкоголізму
Для того щоб вилікувати алкоголізм, використовують різні препарати. Вони випускаються у формі таблеток, гранул, капсул та крапель. Їх можна розділити на кілька груп:
-
що викликають негативну реакцію організму на алкогольні напої – краплі Мідзо та таблетки Еспераль;
-
що зменшують потяг до алкоголю та позбавляють абстинентного синдрому – таблетки Зорекс, Пропротен, Колме;
-
що прискорюють метаболізм етилового спирту та покращують загальне самопочуття – капсули Алко Велл, таблетки Тетурам, Ліверія, гранули Медіхронал.
Для лікування алкоголізму препарати необхідні як усунення тяги до спиртного. Важливо своєчасно провести дезінтоксикаційну терапію. При цьому користуються інфузійними препаратами, завдяки яким відбувається зниження навантаження на печінку та інші органи, а також очищення всього організму.
Приймати спеціальні препарати слід за наявності явних чи непрямих ознак залежності. Чим раніше розпочати терапію – тим більше шансів на те, що хвороба буде переможена.
Ліки від алкоголізму призначають за наявності:
-
абстинентного синдрому;
-
дегенеративних змін особистості;
-
різких змін характеру та настрою;
-
психічних розладів;
-
галюцинацій та алкогольного психозу.
У алкоголіків відсутня нудота та блювотний рефлекс після інтоксикації. Це говорить про те, що організм звик до метаболітів етанолу.
Механізм дії різних препаратів
Засоби, які застосовують для лікування алкоголізму, поділяються, залежно від механізму дії, на кілька категорій. Вони бувають:
-
Аверсивними. Засіб від алкоголізму підвищує чутливість до токсичної дії етилового спирту, у результаті з'являється огида. Через ліки спирт не розпадається, в організмі накопичується токсичний ацетальдегід, що призводить до нудоти, блювоти, зниження тиску, дискомфорту, страху смерті та тривожності. Подібні відчуття виникають щоразу під час вживання спиртних напоїв, у результаті виробляється рефлекс.
-
Блокаторами. Після прийому препарату відбувається пригнічення чутливості нервових закінчень, які відповідають за задоволення.
-
Психотропними. Ліки від алкоголізму коригують психічні функції, відбувається поліпшення настрою, нормалізується мозкова діяльність тощо. Якщо не проводити лікарську корекцію, через симптоми зростає бажання випити.
Також існують препарати, які мають прямий вплив на потяг до алкоголю. Антитіла взаємодіють зі спеціальним білком, що призводить до пригнічення діяльності нервових закінчень, які відповідають за потяг до міцних напоїв. Крім того, випускають різноманітні БАДи та таблетки на травах, які також входять до складу комплексної терапії. Призначенням ліків може займатися лише лікар-наркологи.
Особливості застосування препаратів від алкоголізму
Будь-який препарат від алкоголізму сильно впливає на організм людини. Не варто забувати про протипоказання та побічні ефекти. Тому важливо точно дотримуватись дозування та уважно вивчати інструкцію. Побічні ефекти часто представлені:
Призначити кількість прийомів та дозу може лише фахівець. Деякі препарати приймають один раз на добу, інші – за спеціальною схемою в кілька годин.
Список використаної литературы:
Державний реєстр лікарських засобів України;
nhs.uk.
Популярні питання
Які ліки допомагають при лікуванні алкоголізму?
Препарат від алкоголю підбирають залежно від стадії захворювання та стану пацієнта. Вони відрізняються механізмом дії. Є препарати, що викликають огиду до спиртного, інші очищають організм, відновлюють його працездатність. Слід враховувати, що всі препарати мають загальні протипоказання, які представлені:
-
серйозними захворюваннями печінки;
-
алергією на компоненти ліків;
-
вагітністю та лактацією;
-
серйозними психічними розладами, зокрема психозами;
-
нирковою недостатністю;
-
цукровий діабет;
-
тяжкими серцево-судинними захворюваннями.
Які побічні ефекти можуть виникнути під час прийому препаратів від алкоголізму?
Залежно від стану організму та його особливостей після прийому препаратів можуть виникати такі побічні ефекти:
-
нудота;
-
головний біль;
-
сухість в роті;
-
алергічна реакція.
Чи можна поєднувати ліки від алкоголізму з іншими медикаментами?
Ліки від алкоголізму призначає лише лікар-нарколог. Також він визначає, наскільки є сумісним призначення з іншими медичними препаратами.
Який препарат викликає огиду до алкоголю?
Ліки, після прийому яких у пацієнта з'являється прискорене серцебиття, нудота, спазми, головний біль, викликають огиду до алкоголю. Вони представлені таблетками Еспераль, краплями Мідзо та іншими препаратами.