Календула — інструкція, застосування, дозування та побічні ефекти
Календула — це поширена в Україні лікарська рослина з досить різким ароматом. Вона має товсті світло-зелені пагони та помаранчеві (жовті) язичкові квітки. Ця рослина цвіте приблизно з червня до вересня-жовтня, а її суцвіття вважаються лікувальними. У традиційній медицині висушені квіти календули використовуються для приготування настоїв, мазей, відварів тощо. Препарат має яскраво виражену протизапальну, ранозагоювальну та бактерицидну дію.
Склад і механізм дії
До складу суцвіть календули входить цілий комплекс активних речовин:
- алкалоїди;
- набір органічних кислот;
- сапоніни та флавоноїди;
- саліцилова кислота;
- ефірна олія;
- альфа- та бета-каротин.
Також у суцвіттях є фітонциди, дубильні речовини, різні смоли та ін.
Показання до застосування
У складі лікарського препарату присутня велика кількість біологічно активних речовин. Вони чинять виражену спазмолітичну, жовчогінну, протизапальну та антисептичну дію на організм людини. Згідно з інструкцією, препарати на основі календули можуть використовуватися для лікування та профілактики:
- Запалення в ротовій порожнині. Зокрема, йдеться про стоматит, фарингіт, тонзиліт та інші захворювання.
- Різних дрібних пошкоджень шкірного покриву (порізи, садна, рани, невеликі опіки, укуси комах тощо).
- Геморою початкової стадії (без ускладнень).
- Холангіту, холециститу, хронічного гастриту.
- Різних кишково-шлункових захворювань.
- Запалення печінки.
- Ангіни.
На основі суцвіть календули виготовляється велика кількість косметичних мазей та інших засобів. Подібні препарати очищають шкіру, зменшують вироблення шкірного сала, ефективно борються з прищами та запаленнями. У разі внутрішнього застосування календула проявляє яскраво виражену седативну та гіпотензивну дію, а також нормалізує серцеву діяльність.
Форми випуску та дозування
Препарати на основі календули мають доступну ціну і найчастіше випускаються у вигляді спиртової настоянки (використовується 70% етанол). Вона має темно-коричневий колір і під час тривалого зберігання може випадати в осад. Також дієва речовина Calendulae flos додається до мазі — такі засоби призначені для зовнішнього застосування. На нашому сайті ви також можете купити лікарський збір (висушені суцвіття) для самостійного приготування настоїв або заварювання.
Розглянемо, як правильно використовувати препарат. Усе залежить від форми випуску, стану пацієнта та проблеми, з якою планується боротися. У разі використання збору (висушених суцвіть) необхідно взяти 3-4 столові ложки квіток, помістити їх у керамічний або емальований посуд, а потім залити склянкою окропу. Також можна використовувати водяну баню протягом 15 хвилин (у цьому випадку в настоянці зберігається більше активних компонентів). Далі необхідно дочекатися, поки рідина охолоне, процідити її та відтиснути сировину (це можна зробити за допомогою марлі). За потреби екстракт можна розбавити, щоб його загальна кількість становила 200 мл. Приймати препарат внутрішньо слід по 1 столовій ложці 2 або 3 рази на день за 20 хвилин до їди. Спиртову настоянку використовують згідно з інструкцією.
Варто зазначити, що застосовувати препарати на основі календули рекомендується після консультації з лікарем. Їх можна використовувати практично в будь-якому віці (крім спиртових настоянок) — наприклад, новонародженим часто роблять ванни з суцвіттями, які заспокоюють шкіру та усувають подразнення.
Протипоказання та побічні ефекти
Головним протипоказанням для таких препаратів є індивідуальна непереносимість активних компонентів або наявність алергічних реакцій. Втім, такі випадки є вкрай рідкісними. Також до протипоказань належать:
- Порушення в роботі печінки та нирок.
- Виразкова хвороба.
- Наявність у пацієнта черепно-мозкових травм або захворювань головного мозку.
- Випадання слизової прямої кишки, гемороїдальних вузлів.
- Кровотечі та проблеми зі згортанням крові.
Перед поєднанням календули з іншими лікарськими препаратами рекомендується проконсультуватися з лікарем. Він порекомендує вам оптимальний спосіб застосування.
Висновок
Лікарські препарати на основі календули добре зарекомендували себе як антисептик, спазмолітик, жовчогінний та протизапальний засіб. Використовувати їх можна без рецепта, але у будь-якому випадку рекомендуємо проконсультуватися з лікарем.
Умови зберігання
Приготований відвар рекомендується зберігати у прохолодному місці (але не в холодильнику) не більше ніж 2 доби. Спиртові настої слід захистити від прямих сонячних променів. Термін їхньої придатності становить 4 роки. Збори можна зберігати в сухому місці за температури не більше як 25 градусів.
Популярні запитання
Для чого призначають календулу?
Препарати на основі календули використовуються як протизапальний та жовчогінний засіб. Вони мають яскраво виражений антисептичний ефект, сприяють швидкому загоєнню слизової та шкірного покриву.
Як швидко діє препарат на основі календули?
Лікувальна та профілактична дія залежить від форми вживання. Загалом позитивний ефект проявляється через кілька годин після початку процедур.
Чи можна вживати препарат під час вагітності?
Внутрішнє вживання під час вагітності та лактації не рекомендовано, але у будь-якому випадку рекомендуємо вам проконсультуватися з лікарем.
Чи можна поєднувати календулу та алкоголь?
Робити це не рекомендується через підвищене навантаження на печінку та нирки.
Чи має календула наркотичний ефект?
Препарат не спричиняє звикання.
Чи можна вживати за кермом?
Слід дотримуватись обережності та дозування у разі вживання настоянки на спирту.
Календула відпускається за рецептом?
Усі препарати на основі календули ви можете придбати на нашому сайті без рецепта лікаря.
Список використаної літератури:
- Державний реєстр лікарських засобів України
- Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів
- Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)»
- Клінічна фармакологія: підручник / За ред. О. Я. Бабака, О. М. Біловола, І. С. Чекмана. — К.: Медицина, 2010