Жарознижувальні пігулки - це спеціальні лікарські препарати, що сприяють усуненню запальних процесів в організмі, больового синдрому та зниженню температури тіла до оптимальних значень.
Нормальна терморегуляція відбувається завдяки конкретній частині мозку, яка називається гіпоталамусом. Ця частина мозку починає діяти, коли до кровотоку потрапляють хімічні речовини пірогени, а потім - до гіпоталамуса. Коли йде запалення, температура починає підвищуватися, при цьому інтенсивніше виробляється піт, щоб відводити тепло через покриви шкіри. У результаті цих дій відбувається пригнічення діяльності шкідливих мікроорганізмів, вони гинуть. Тобто підвищення температури тіла - це природна захисна реакція організму, яка дає змогу швидше справлятися з різними захворюваннями. У разі сильного жару допомагають ефективні жарознижувальні засоби, які знижують його та полегшують стан людини.
Що таке жарознижувальні препарати?
Організм будь-якої людини по-різному реагує на внутрішні та зовнішні чинники. Один із найважливіших і ключових показників здоров'я — температура тіла. Нормою вважається 36,6. Однак під час фізичної активності, ввечері та вранці вона може відрізнятися. Ці зміни будуть незначними. Серйозніші виникають під впливом вірусів, бактерій, а також різних чинників довкілля. Підвищення температури тіла називається гіпертермією. Виникає таке явище як реакція на активну діяльність патогенної мікрофлори, коли в організмі йде запалення різних органів, тканин. Стан підвищення температури до 38 градусів називається лихоманкою. Залежно від того, що стало причиною цього, призначаються відповідні препарати від температури для дорослих і дітей (ліки від жару), щоб нормалізувати показники, водночас не погіршити ситуацію із захворюванням.
Для боротьби з лихоманкою і запаленням використовуються жарознижувальні засоби для дорослих, які допомагають полегшити загальний стан. Якщо потрібен швидкий вплив, краще вибрати сильний засіб від температури, щоб запобігти подальшому підвищенню. Для тих, хто шукає доступні варіанти, підійде парацетамол - недороге жарознижувальне, яке може бути досить ефективним.
Ліки від температури продаються в аптеках не тільки у вигляді таблеток. Представлені й інші форми випуску:
- розчинні шипучі таблетки;
- капсули (м'які, тверді);
- сиропи;
- суспензії для орального застосування;
- гранули для приготування оральної суспензії;
- розчини для перорального застосування;
- порошки;
- ректальні свічки;
- розчин для ін'єкцій.
Вибираються відповідні жарознижувальні препарати з урахуванням віку пацієнта, а також показників температури та необхідної швидкості її зниження. Також додатково беруться до уваги особливості діючої речовини в основі ліків, наприклад, якщо у пацієнта є недостатність у роботі нирок, печінки, індивідуальні алергічні реакції на різні засоби. Будь-які таблетки від температури для дорослих повинні приносити максимальну користь, при якій виключені побічні ефекти в лікуванні інфекції та інших станів хвороби.
Механізм дії жарознижувальних препаратів
Здебільшого дія ліків від температури зводиться до того, що відбувається вплив на гіпоталамус, у результаті чого дається команда про необхідність зниження показників температури. Однак, залежно від речовини в основі препарату, механізм може відрізнятися, задіюються інші способи терморегуляції.
Види жарознижувальних препаратів
З огляду на широкий асортимент засобів, які пропонуються як ліки від температури, важливо розуміти принцип дії та особливості різних речовин. Загалом класифікація здійснюється на такі дві найбільші групи:
- Анальгетики-антипіретики. В основі таких лікарських засобів зазвичай використовуються такі речовини, як ацетамінофен, що має центральний тип дії, і метамізол, у якого периферичний вплив. Під час використання таких жарознижувальних знижується пірогенна дія простагландинів на центр терморегуляції. Одночасно з цим збільшується тепловіддача внаслідок того, що розширюються судини шкіри, підвищується інтенсивність потовиділення. Найбільш популярні жарознижувальні препарати для дорослих і дітей цього типу - Ефералган, Анальгін, Панадол, Піарон, Баралгін.
- НПВП. До цієї групи належать нестероїдні речовини з протизапальною дією, такі як Ібупрофен, Напроксен, Ацетилсаліцилова кислота, Німесулід. Популярні препарати - Німедар, Німесил, Мефенамінка, Налгезін, Нурофен. Ці речовини сприяють пригніченню активності ферменту циклооксигенази, внаслідок чого зменшується процес синтезу простагландинів. Ці препарати від температури надають хороший ефект не тільки щодо нормалізації показників, а й купірування запальних процесів в організмі.
Ще більш ефективні засоби за рахунок комбінованого складу речовин з обох груп - Аскофен, Ібуклін, Антіфлу.
Таблетки від температури
Якщо орієнтуватися при виборі таблетки від температури на мінімальні побічні ефекти, то найбезпечнішими вважаються монозасоби на основі парацетамолу. Вони придатні для використання вагітним і маленьким дітям з віку 1 міс.
НПЗП надають ефект зниження температури й усунення болю, запалення досить швидко. Але при цьому можуть чинити негативний вплив на тканини органів ШКТ. З обережністю застосовують такі жарознижувальні таблетки для дорослих, якщо в анамнезі пацієнта є проблеми в травній системі.
Як приймати жарознижувальні таблетки?
Коли в організмі починають активно вироблятися простагландини, пірогени, це не тільки пригнічує діяльність патогенів, а й призводить до підвищеного навантаження на різні системи організму. Зокрема, страждають нирки, судини, печінка, серце. Під час підвищення температури тіла в пацієнта можуть спостерігатися й інші симптоми, як-от задишка, озноб, почастішання пульсу, блювота, нудота, головні болі, болі в м'язах. Жарознижувальне для дорослих покликане не тільки нормалізувати показники температури, а й усунути супутні симптоми розладів зі здоров'ям.
Згідно із загальноприйнятими правилами, заведено вважати, що немає необхідності приймати жарознижувальне, якщо температура не перевищує 38-38,5 градусів. Якщо ж підвищення температури відзначається вище цих значень, вони утримуються понад 3 дні, тоді варто задіяти спеціальні препарати, щоб зберегти внутрішні органи від негативних наслідків.
Побічні ефекти жарознижувальних препаратів
Перш ніж починати приймати засіб від температури для дорослих і дітей: таблетки або сироп, суспензію, щоб нормалізувати терморегуляцію організму, важливо уважно ознайомитися з інструкцією виробника і враховувати всі побічні ефекти. Найчастіше в описі присутні такі ризики:
- підвищена гіперчутливість до компонентів у складі, причому не тільки на активну діючу речовину, а й допоміжні, що застосовуються для стабілізації хімічної формули;
- шкірні реакції з висипаннями, свербежем;
- анафілаксія;
- розлади з боку органів шлунково-кишкового тракту, такі як болючість у ділянці живота, напади блювання, нудоти;
- гіпоглікемія — виникає при розладах у роботі ендокринної системи;
- частішання пульсу, нестабільний серцевий ритм;
- задишка;
- болі в ділянці серця;
- бронхоспазми;
- анемія;
- жовтяниця.
Повніший перелік прописано в інструкції до конкретного препарату, який призначений для зниження температури тіла.
Протипоказання до прийому жарознижувальних засобів
Щоб обрати правильний засіб для нормалізації температури тіла, важливо враховувати й певні індивідуальні протипоказання. Найчастішими є такі стани в анамнезі пацієнта:
- різні захворювання крові;
- індивідуальна алергія на конкретні речовини;
- бронхіальна астма;
- кровотечі в ШКТ;
- недостатність у роботі печінки та нирок;
- панкреатит у гострій формі;
- аденома простати;
- ішемічна хвороба серця;
- серцева недостатність;
- атеросклероз у тяжкому ступені;
- СД.
Індивідуально враховується наявність таких захворювань, як алкоголізм, а також вік пацієнта, оскільки є препарати саме для дорослих і окремо для дітей.
Жарознижувальні препарати і вагітність
Сильне підвищення температури тіла негативно відбивається на плоді. Тому важливо знизити показники, однак зробити це максимально безпечно для самої жінки і плода. Найбільш придатними є лікарські засоби на основі парацетамолу, оскільки вони вважаються більш безпечними.
Найбільш підходящими є лікарські засоби на основі парацетамолу.
Где придбати жарознижувальні препарати?
Любі лікарські засоби необхідно купувати тільки в ліцензованих аптеках. Сьогодні є можливість знайти і замовити відповідні засоби за вигіднішою ціною в онлайн-каталогах. На сайті або через додаток можна оформити заявку із самовивозом у зручний час або ж доставкою за вказаною адресою.
Список використаної літератури
- Коденцова В.М. Різноманітність ?-глюканів: властивості, адекватні та клінічно ефективні дози / В.М. Коденцова, Д.В. Рисник // Медичний алфавіт. – 2022. – № 16. – С. 121-126. – Бібліогр: 41 назв.
- Курочкіна О.С. Дослідження сорбційної здатності розчинних форм дріжджового бета-глюкану / О.С. Курочкіна, О.О. Красноштанова // Бутлерівські повідомлення. – 2020. Т. 63, № 9. – С. 43-50.
- Шуганова А.В. Біологічна активність ?-глюканів базидіальних грибів / А.В. Шуганова, І.А. Шпирна // Сучасні проблеми біохімії, генетики та біотехнології: матеріали 3 Всерос. наук. конф. з міжнар. участю. Уфа, 2021. – С. 240-244. Електронна копія доступна на сайті КФУ.
Популярні запитання
Які жарознижувальні найефективніші?
Ефективність зазвичай розглядається разом із рівнем безпеки. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, найкращими вважаються лікарські засоби на основі ібупрофену та парацетамолу.
Коли можна пити жарознижувальне?
Якщо при 38 градусах пацієнт не відчуває серйозного дискомфорту, то має сенс надати організму можливість самостійно впоратися із запаленням або ж активною діяльністю патогенів. До 38 градусів температуру знижувати препаратами не рекомендується.
Чим краще збити високу температуру у дорослого?
Популярні жарознижувальні для дорослих - Нурофен, Ібупрофен, Парацетамол.
Що краще при високій температурі Парацетамол або Ібупрофен?
Ці речовини діють за різним принципом. Реакція організму перевіряється індивідуально. Обидва показують хороші результати. Якщо дія одного засобу мала за тривалістю або не дає очікуваного результату, є сенс застосувати інший, але не раніше, ніж через 1-2 години після приймання попереднього.
Як збити температуру 39 градусів?
При швидкому підвищенні температури тіла, яка не збивається таблетками, роблять ін'єкцію.
При якій температурі потрібно пити жарознижувальні?
Усі ліки від температури рекомендується застосовувати тільки після 38-38,5 градусів з урахуванням індивідуального стану пацієнта та порогу терпимості.
Як працюють жарознижувальні?
Здебільшого всі жарознижувальні засоби впливають на гіпоталамус, знижують синтез простагландинів.