При нормальному функціонуванні організму у кожної жінки у період статевої зрілості формується менструальний цикл, що має певну періодичність. Стан це нормальний, незначні болі і невелике нездужання — цілком закономірні. Однак у деяких випадках виникають сильні болючі відчуття та інші симптоми, при яких повністю порушується стандартний спосіб життя і розпорядок дня, знижується активність на кілька днів. Таке явище, як менструальний біль, називається дисменорея. З'явитися він може абсолютно в будь-якому віці, проте найчастіше все ж таки відзначається у молоденьких дівчат. Терпіти, відчуваючи свій больовий поріг, за такої ситуації не обов'язково. Краще підібрати якісне знеболювальне при місячних і застосовувати його за необхідності.
Що таке менструальний біль?
Під час місячних розширюється порожнина матки та починається кровотеча певного ступеня інтенсивності. Це відбувається внаслідок того, що відкидається ендометрій, коли не відбулося запліднення яйцеклітини. Жінки зазвичай відчувають тяжкість у нижніх відділах живота. Болі ці мають різний характер: в одних виникають безпосередньо перед початком кровотечі, в інших - під час місячних. Таблетки від болю при місячних слід застосовувати, якщо ступінь інтенсивності досить високий, немає жодних протипоказань для прийому препаратів.
Причини
Залежно від того, коли саме виникають болючі відчуття, як вони виражені, виділяють такі види дисменореї:
Первинна, вона ж функціональна дисменорея, зазвичай діагностується в жінок віком 20-25 років. Основні причини – це спазми у м'язах матки. Це може бути обумовлено як генетичною схильністю, наприклад, якщо положення матки є неправильним, так і через низьку фізичну активність дівчини. Болі можуть бути помірні або дуже сильні – все індивідуально. Тому і медикаменти підбираються безпосередньо під кожний випадок.
Вторинна дисменорея, вона ж органічна, виникає в жінок після 30 років. Її можуть спровокувати різні анатомічні аномалії розташування органів статевої системи, супутні запальні захворювання, наприклад, ендометріоз, міома матки. Різні засоби використовують у такому разі, враховуючи анамнез медичної картки пацієнтки, щоб не посилити ситуацію.
І в першому, і в другому випадку болючі відчуття можуть виникати тому, що є збої в гормональному фоні.
Симптоми
Помірна дисменорея у певні дні циклу – це не хвороба, а нормальний стан. Крім болю, який може то збільшуватися, то зменшуватися, можуть виникати й інші супутні симптоми:
-
головні болі;
-
різкі перепади настрою;
-
плаксивість;
-
дратівливість;
-
підвищена пітливість;
-
підвищена стомлюваність;
-
відчуття постійної втоми;
-
болі в області тазу та живота, попереку, спини;
-
стрибки артеріального тиску;
-
набряклість;
-
підвищений апетит;
-
діарея, здуття живота;
-
безсоння або постійна сонливість;
-
болючість грудей;
-
напади нудоти.
Таблетки при місячних можуть знадобитися у тому випадку, якщо в організмі дефіцит цінних мікроелементів та вітамінів, відзначаються гормональні збої, присутня низька фізична активність і неправильно організоване харчування, низька активність у статевому житті. Індивідуально сприяти виникненню болю при менструації можуть спіралі та гормональні контрацептиви, особливо якщо останні застосовуються не за схемою лікаря, а на власний розсуд.
Побічні ефекти та протипоказання знеболювальних засобів
Вибираючи таблетки від місячних, важливо брати до уваги той факт, що безконтрольний та постійний прийом знеболювальних препаратів – не найкраще рішення. Насамперед необхідно пам'ятати про те, що будь-які медикаменти мають свої протипоказання. Різні таблетки від менструального болю не можуть призначатися, якщо в анамнезі пацієнтки присутні:
Різні знеболювальні при місячних можуть викликати побічні ефекти, такі як:
-
подразнення слизових тканин у ШКТ, що призводить до запальних процесів, ерозій, виразок;
-
нудота, блювання та інші симптоми розладів з боку травної системи;
-
головні болі;
-
відчуття слабкості;
-
сонливість;
-
зміни артеріального тиску;
-
розвиток захворювань нирок та печінки, які беруть участь у переробці та виведенні з організму хімічних компонентів препаратів.
Саме тому важливо грамотно підбирати знеболювальні таблетки при місячних, щоб не нашкодити організму ще більше.
Коли слід звертатися до лікаря?
Відвідування гінеколога потрібне, якщо спостерігається:
-
біль при менструації дуже гострого характеру;
-
дуже висока інтенсивність болю;
-
надмірно рясна кровотеча;
-
біль у ділянці статевих органів, внизу живота не проходить після завершення менструації.
Після первинної консультації може призначатися додаткове обстеження у вузьких фахівців, здача аналізів на гормони, проведення УЗД та інших досліджень.
Чому важливо не зловживати знеболюючими засобами?
Різні таблетки від болю в животі при місячних - гормональні, НПЗЗ, комбіновані, спазмолітики, можуть викликати оборотні та незворотні наслідки щодо зміни складу крові, викликати кровотечі в статевій системі та ШКТ.
Крім цього, деякі препарати при постійному використанні провокують розвиток:
Причому, напади виникатимуть набагато частіше, якщо приймати таблетки при менструальних болях занадто часто. Тому лише професійний та кваліфікований лікар може визначити, який засіб краще використовувати – на основі метамізолу натрію, ацетилсаліцилової кислоти, декскетопрофену трометамолу, парацетамолу, ібупрофену.
Як полегшити біль при місячних: основні рекомендації
Щоб знизити інтенсивність болю, відповідно менше приймати таблетки при ПМС, варто нормалізувати свій спосіб життя. Для цього потрібно:
-
продумати повноцінне меню, щоб організм отримував усі необхідні вітаміни та мінерали;
-
максимально виключити з раціону харчування шкідливі продукти та страви;
-
дотримуватись водного режиму;
-
нормалізувати графік роботи, відпочинку та сну;
-
займатися помірними фізичними навантаженнями, зменшити їх при наявності підвищеної активності на роботі.
Значно рідше потрібні таблетки при болях місячних, якщо жінка правильно харчується, помірно працює, якісно відпочиває.
Список використаної літератури
-
Reid RL, Case AM. Premenstrual syndrome and menstrual-related disorders. In: Clinical reproductive medicine and surgery. Eds. Facone T, Hurd
WW. Philadelphia (PA): Mosby Elsevier, 2007; p. 335-51.
-
Кузнєцова М.М. Передменструльний синдром (етіологія, клініка,
патогенез та лікування). Дис. … д-ра мед. наук. М., 1971.
-
Freeman EW. Premenstrual syndrome: Current perspectives on treatment and etiology. Curr Opin Obstet Gynecol 1997; 9: 147. Kuhl H. New gestagens - advantages and disadvantages.
Популярні питання
Чому виникає біль під час місячних?
Знеболювальне від місячних може знадобитися як з природних причин внаслідок розширення матки під час кровотечі, так і через неправильне анатомічне розташування статевих органів, супутніх запальних захворювань.
Як вибрати знеболюючий засіб при місячних?
Придатні препарати призначає лікар з огляду на можливу індивідуальну непереносимість різних речовин, супутні захворювання, ступінь інтенсивності болю.
Які причини хворобливих місячних?
Крім природних спазмів м'язів матки під час менструації, біль може виникати через те, що органи неправильно розташовані, є збої в гормональному фоні, встановлена внутрішньоматкова спіраль або неправильно приймаються гормональні контрацептиви.
Які пігулки випити від болю під час місячних?
Залежно від інтенсивності болю та супутніх захворювань, загального стану здоров'я та віку жінки, призначаються спазмолітики, гормональні препарати, НПЗЗ. Можна використовувати Німесіл, Нурофен, Дексалгін, Кетанов, Парацетомол, Анальгін, Но-Шпа, Дротаверін, Спазмалгон, Ібупрофен, Таміпул.
Як правильно приймати знеболювальні при місячних?
Схему призначає лікар. Якщо ж вибір зроблено на власний розсуд, необхідно дотримуватися інструкції від виробника, починаючи з мінімального дозування.