Тетрациклін - інструкція, застосування, дозування та побічні ефекти
Тетрациклін — потужний антибактеріальний препарат широкого спектра дії. Це системний антибіотик, який ефективно пригнічує розвиток бактерій та допомагає організму швидше одужати. У медичній практиці використовується понад 70 років.
Склад і механізм дії
Основна дієва речовина у складі — тетрацикліну гідрохлорид, синтетичний антибіотик групи тетрациклінів. Він блокує синтез білка в бактеріальних клітинах, внаслідок чого припиняється їхній ріст і розмноження.
Кому і від чого призначають Тетрациклін?
Від чого допомагає препарат? Його призначають у разі:
- ГРВІ (бронхіт, пневмонія, гнійний плеврит);
- інфекцій шкіри та м'яких тканин (фурункульоз, інфіковані екземи, вугровий висип, фолікуліт);
- захворювань сечостатевої системи та деяких ІПСШ (гонорея, хламідіоз);
- інфекцій шлунково-кишкового тракту (бактеріальна та амебна дизентерія);
- захворювань очей (кон'юнктивіти, кератити, блефарити, трахома).
Лікарський засіб ефективний проти стафілококів, стрептококів, мікоплазм та інших мікроорганізмів.
Тетрациклін усуває низку симптомів, зокрема підвищену температуру тіла, запальні процеси, гнійні ураження, болісні відчуття під час інфекційних захворювань.
Ці ліки призначають двом категоріям пацієнтів, хворим на бактеріальні інфекції — дорослим та дітям старше за 8 років.
Форми випуску та дозування
Тетрациклін випускають у вигляді:
Дозування підбирає лікар — залежно від захворювання, віку пацієнта та тяжкості інфекційного процесу. Зазвичай призначають 250-500 мг 4 рази на день.
Спосіб застосування:
- Таблетки рекомендують приймати за годину до або через дві години після їди, запиваючи достатньою кількістю води. Це пов'язано з тим, що одночасне вживання з молоком, молочними продуктами або препаратами заліза може призвести до утворення нерозчинних комплексів, тобто знизити всмоктування антибіотика та зменшити його ефективність. Важливо ковтати таблетку цілою, не розжовувати та не подрібнювати.
- Тетрациклінову очну мазь (смужку довжиною один сантиметр) наносять безпосередньо в кон'юнктивальний мішок ураженого ока. Перед застосуванням необхідно ретельно вимити руки. Повторюють 2-3 рази на день або на ніч — залежно від рекомендацій лікаря. Кінчика тюбика не повинен контактувати зі шкірою повік або віями, щоб запобігти забрудненню мазі.
Не можна перевищувати рекомендовану дозу.
Протипоказання та побічні ефекти
Перш ніж почати лікування Тетрацикліном, уважно прочитайте інструкцію. Основні протипоказання до приймання ліків:
- вік до 8 років — препарат може спричинити незворотні зміни пігментації зубів;
- вагітність та годування груддю — у зв'язку з потенційним негативним впливом на розвиток плода та немовляти;
- підвищена індивідуальна чутливість до тетрацикліну або будь-якого іншого компонента препарату — можливі алергічні реакції;
- тяжкі захворювання печінки та порушення функції нирок — порушується метаболізм, утруднюється виведення лікарського засобу з організму та збільшується ризик побічних ефектів.
Серед можливих побічних ефектів найчастіше спостерігаються: розлади з боку шлунково-кишкового тракту (нудота, блювання, діарея, біль у животі; різноманітні алергічні реакції, включаючи висипання, свербіж, кропив'янку, порушення нормальної мікрофлори кишківника), зміни пігментації зубів у дітей, а також фотосенсибілізація — підвищена чутливість шкіри до ультрафіолетового випромінювання.
Лікар, який призначає Тетрациклін, має враховувати і взаємодію з іншими лікарськими препаратами. Антибіотик може знижувати ефективність пероральних протизаплідних засобів, підсилювати дію антикоагулянтів (що потребує корекції їхньої дози), а також може зменшувати всмоктування заліза та кальцію.
Тетрациклін — ефективний антибіотик широкого спектра дії, який застосовується для лікування різноманітних бактеріальних інфекцій у дорослих та дітей старше 8 років. Важливо пам'ятати про наявність протипоказань та можливих побічних ефектів, а також про взаємодію з іншими лікарськими засобами. Перед застосуванням препарату необхідно обов'язково проконсультуватися з лікарем, особливо за наявності серйозних захворювань печінки або супутніх проблем зі здоров'ям. Купити лікарський засіб можна онлайн. Актуальна ціна, інструкція та інша важлива інформація вказані на сайті.
Умови зберігання
Для збереження ефективності та безпеки антибіотика необхідно зберігати його у сухому місці, захищеному від прямого сонячного світла. Оптимальний температурний режим — не вище за 25°C. Тримати паковання потрібно у місці, недоступному для дітей та домашніх тварин, щоб уникнути випадкового вживання. Не можна використовувати препарат після закінчення терміну придатності.
Популярні запитання про Тетрациклін
1. Для лікування яких хвороб призначають цей препарат?
Тетрациклін призначають для лікування різноманітних бактеріальних інфекцій, зокрема захворювань дихальних шляхів, шкіри та м'яких тканин, сечостатевої системи, шлунково-кишкового тракту та очей, а також деяких інфекцій, що передаються статевим шляхом.
2. Чи потрібен рецепт від лікаря, щоб купити антибіотик?
Так, це рецептурний препарат. Для його придбання в аптеці необхідний рецепт від лікаря.
3. Як швидко діє Тетрациклін?
Початок дії лікарського засобу залежить від типу та тяжкості інфекції. Помітне поліпшення стану зазвичай спостерігають протягом кількох днів після початку лікування, але для повного одужання необхідно пройти повний курс, призначений лікарем.
4. Чи можна приймати антибіотик під час вагітності?
Ні, приймання цього засобу протипоказано під час вагітності, оскільки він може негативно вплинути на розвиток плода, зокрема спричинити зміну пігментації зубів у майбутньої дитини.
5. Чи можна поєднувати його з алкоголем?
Вживання алкоголю під час лікування не рекомендоване. Алкоголь може знижувати ефективність антибіотика та збільшувати ризик розвитку побічних ефектів.
6. Чи має Тетрациклін наркотичний ефект?
Ні, ці ліки не мають наркотичного ефекту. Це антибактеріальний препарат, який впливає на бактерії, а не на центральну нервову систему.
7. Чи можна приймати антибіотик за кермом?
Зазвичай він не впливає безпосередньо на здатність керувати автомобілем. Однак, якщо під час лікування відчутні побічні ефекти, такі як запаморочення або порушення зору, слід утриматися від керування транспортними засобами.
Список використаної літератури
- Державний реєстр лікарських засобів України
- Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів
- Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)»
- Клінічна фармакологія: підручник / За ред. О. Я. Бабака, О. М. Біловола, І. С. Чекмана. — К.: Медицина, 2010