Протефлазід - інструкція, застосування, дозування та побічні ефекти
Протефлазід — це безпечний противірусний препарат рослинного походження, розроблений та зареєстрований в Україні. Його головне призначення — допомагати організму боротися з вірусними інфекціями, особливо в моменти, коли імунна система ослаблена. Препарат використовують також для профілактики в періоди підвищеного ризику зараження. Він може застосовуватись тривалий час, тому підходить для лікування хронічних захворювань.
Склад і механізм дії Протефлазіду
До складу Протефлазіду входять спиртові екстракти двох лугових злаків: Щучки дернистої (Herba Deschampsia caespitosa L.) та Війника наземного (Herba Calamagrostis epigeios L.). Розчинником екстракції виступає 96% етиловий спирт.
Застосування препарату забезпечує таку дію:
- Противірусну. Активними компонентами Протефлазіду є флавоноїдні глікозиди, котрі чинять тривалий ефект. Вони блокують вірусоспецифічні ферменти (ДНК-полімерази), що перешкоджає реплікації вірусів. Додатково препарат пригнічує нейрамінідазну активність, яка необхідна для поширення патогену в організмі.
- Імуномодулюючу. Протефлазід стимулює синтез інтерферонів альфа та гамма. Вони допомагають організму ефективніше боротися з вірусами, бактеріями та знижують ризик повторного зараження.
- Антиоксидантну. Протефлазід зменшує рівень інтоксикації, уповільнює окисні процеси та сприяє швидкому відновленню організму після хвороби.
Завдяки природному складу препарат добре переноситься пацієнтами. Водночас він впливає тільки на заражені вірусом клітини.
Показання до застосування Протефлазіду
Протефлазід застосовується для лікування та профілактики вірусних інфекцій. До них належать:
- герпесвірусні інфекції — віруси простого герпесу 1-го та 2-го типу (Herpes simplex), оперізувальний герпес та вітряна віспа (Herpes Zoster), а також віруси Епштейна-Барра (4-й тип), цитомегаловірус (5-й тип);
- грип та ГРВІ;
- гепатити B і C;
- інфекції бактеріального та грибкового походження — хламідії, мікоплазми, уреаплазми та інші збудники;
- ВІЛ/СНІД;
- папіломавірусна інфекція — легкі та середні форми дисплазії шийки матки (CIN1, CIN2), а також інші ВПЛ-інфекції, включно з онкогенними штамами.
Протефлазід полегшує стан пацієнтів при рецидивах хронічних вірусних захворювань. Призначається він дорослим та дітям з народження.
Форми випуску та дозування
Купити Протефлазід можна у вигляді крапель для перорального приймання чи вагінальних свічок для жінок. Від форми випуску, а також об’єму флакону залежить ціна препарату.
Препарат у вигляді крапель приймається розведеним у 1–2 столових ложках води, за 10–15 хвилин до їжі. Перед застосуванням флакон необхідно ретельно збовтати. Спосіб застосування залежить від віку та захворювання. Основна схема приймання:
- до року — 1 крапля на добу;
- 1–2 роки — 1 крапля 2 рази на добу;
- 2–4 роки — 2 краплі 2 рази на добу;
- 4–6 років — 4 краплі 2 рази на добу;
- 6–9 років — 9 крапель 2 рази на добу;
- 9–12 років — 10 крапель 2 рази на добу;
- від 12 років і дорослі — 12–15 крапель 2 рази на добу.
Дозування може змінюватися залежно від захворювання. Від показань буде також залежати тривалість лікування. Наприклад, при грипі та ГРВІ препарат застосовують протягом 5–14 днів, при папіломавірусі, вірусних гепатитах та ВІЛ — 6–12 місяців. В профілактичних цілях Протефлазід приймають протягом 2–4 тижнів. При повторних інфекціях за рекомендацією лікаря курси лікування можна повторювати 1-2 рази на рік.
Супозиторії застосовують при генітальному герпесі, папіломавірусній інфекції та вірусно-бактеріальних інфекціях жіночих статевих органів. Курс становить 10 днів. Протефлазід може також використовуватись для місцевого лікування, наприклад, для лікування герпесу. Його наносять на уражену ділянку у вигляді аплікацій. Для цього 36–38 крапель препарату розчиняють у 10 мл фізіологічного розчину та наносять на 10–15 хв. 3–5 разів на день.
Протипоказання та побічні ефекти
Протефлазід не рекомендується до застосування при підвищеній чутливості до будь-якого з компонентів, виразковій хворобі шлунка або дванадцятипалої кишки. Під час приймання препарату можливі такі побічні ефекти:
- свербіж, еритематозний висип, відчуття печіння або сухості (при місцевому використанні);
- біль в епігастральній ділянці;
- нудота, блювання, діарея;
- загострення гастродуоденіту;
- головний біль, слабкість, тимчасове підвищення температури тіла до 38°C на 3–10-й день терапії.
Щоб уникнути побічних реакцій, слід ознайомитися з інструкцією та не перевищувати визначеної лікарем дози препарату. У разі появи будь-яких небажаних симптомів слід звернутися до спеціаліста.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами
Препарат можна комбінувати з іншими ліками, зокрема антибіотиками та протигрибковими засобами для лікування вірусно-бактеріальних і вірусно-грибкових інфекцій. Негативних проявів взаємодії з іншими лікарськими засобами не виявлено.
Умови зберігання
Протефлазід слід зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25°C, уникаючи заморожування. Допускається утворення гелеподібної структури, яка легко руйнується при струшуванні. Зберігати в недоступному для дітей місці.
Висновок
Протефлазід — це натуральний противірусний засіб, який застосовується для лікування та профілактики широкого спектра захворювань, зокрема грипу, герпесу, папіломавірусу, гепатитів та інфекцій бактеріально-вірусного походження. Попри натуральний склад і високу безпеку, перед застосуванням препарату варто проконсультуватися з лікарем. Він підбере оптимальну схему лікування, що дозволить уникнути можливих побічних ефектів.
Популярні запитання
Від чого допомагає Протефлазід?
Протефлазід застосовується для етіотропного лікування гострих респіраторних вірусних захворювань. Його активні компоненти блокують РНК- та ДНК-полімерази вірусів, перешкоджаючи їх розмноженню і поширенню в організмі.
Для чого застосовують свічки Протефлазід?
Супозиторії Протефлазід застосовуються для лікування інфекцій, спричинених вірусом папіломи людини (ВПЛ), включно з онкогенними штамами. Вони також використовуються в складі комплексної терапії запальних захворювань жіночих статевих органів змішаної етіології, зокрема тих, що викликані вірусами, бактеріями, патогенними грибами, хламідіями, мікоплазмами та уреаплазмами.
Чи можна застосовувати Протефлазід під час вагітності та годування груддю?
Доклінічні дослідження не виявили шкідливого впливу препарату на плід, але спеціальні дослідження не проводились. Клінічний досвід показує, що застосування Протефлазіду у I–III триместрах вагітності та під час грудного вигодовування не викликало негативних наслідків. Рішення про прийом препарату має ухвалювати лікар.
Список використаної літератури
- Державний реєстр лікарських засобів України.
- Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів.
- Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)».
- Клінічна фармакологія: підручник / За ред. О.Я. Бабака, О.М. Біловола, І.С. Чекмана. — К.: Медицина, 2010.