«Нітроксолін» - інструкція, застосування, дозування та побічні ефекти
«Нітроксолін» — протимікробний лікарський препарат за доступною ціною, що переважно використовується в лікуванні мікозів. Належить до категорії уроантисептику синтетичного виготовлення. Активний проти широкого спектра урологічних інфекцій. Також має виражену протигрибкову дію, дозволяється використання для профілактики бактеріологічних та грибкових захворювань сечівника. Нерідко лікарі рекомендують препарат для підтримання інтимної гігієни після якихось маніпуляцій, проведених в зоні статевих органів.
Склад та механізм дії лікарського засобу
Основна діюча речовина ліків — нітроксолін. Це антисептичний реагент з вибірковою дією. Вже після 1,5 години після прийому його концентрація в сечі досягає значення 70% від початкового значення. Надалі препарат кон'югує з глюкуроновою та сірчаною кислотами, що призводить до окислення стінок бактерій, грибків. Активний проти стрептококів, мікобактерій.
Як допоміжні речовини до складу входять лактоза, картопляний крохмаль, титан діоксид тощо. Цукор не містить, тому дозволяється приймати при цукровому діабеті, якщо інше не зазначено лікарем в картці пацієнта.
Показання до застосування лікарського препарату
Препарат призначають для лікування широкого спектра урологічних захворювань. Зокрема:
- циститу;
- простатиту;
- пієлонефриту;
- епідидиміту.
Також лікар може порадити купити таблетки для профілактичного лікування після будь-яких маніпуляцій, проведених на сечостатевих шляхах, нирках. Згідно з інструкцією, «Нітроксолін» дозволяється використовувати у складі профілактичної терапії. Але дозу, тривалість прийому визначає лікар згідно з клінічною картиною пацієнта.
Форми випуску та дозування
«Нітроксолін» випускається у формі таблеток з плівковою оболонкою, за рахунок якої досягається часткове вивільнення діючої речовини, поступове збільшення концентрації в сечі. Дія пролонгована, тобто після прийому антибактеріальний і протигрибковий ефекти зберігаються протягом тривалого періоду часу.
Дозування при застосуванні:
- для дітей старше 14 років та дорослих: по 2 таблетки 4 рази на добу;
- для дітей від 3 до 5 років: по 1 таблетці 4 рази на добу;
- для дітей від 5 до 14 років: по 1 або 2 таблетці 4 рази на добу, залежно від клінічної картини.
Лікар має можливість коригувати дозування з огляду на симптоми, стадії захворювання. Використовувати «Нітроксолін» для лікування дітей до 3 років не рекомендується, але дозволяється за прямою вказівкою відповідального доктора. До способу застосування потрібно додати, що приймати лікарський засіб необхідно через однакові проміжки часу.
Протипоказання та побічні ефекти під час використання
«Нітроксолін» не рекомендується використовувати для лікування дітей до 3 років. Також потрібне коригування дози для пацієнтів, у яких встановлена ниркова та печінкова недостатність.
Можливі побічні реакції від прийому «Нітроксоліну»:
- Алергія. Висип на шкірі, свербіж, які майже одразу проходять після відміни подальшого прийому.
- Гастроентерологічні реакції, наприклад, нудота, блювання.
- Реакції зі сторони сечостатевої системи, наприклад, зменшення концентрації сечової кислоти.
При виникненні будь-яких з вказаних побічних реакцій обов’язково потрібно сповістити лікаря. Можливо, знадобиться коригування дози або призначення іншого лікарського засобу.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами
Згідно з інструкцією, не рекомендується поєднання «Нітроксоліну» з препаратами тетрациклінової групи. Також клінічні випробування показали, що ліки знижують активність налідиксової кислоти.
Умови зберігання
Зберігати за кімнатної температури, захищаючи від потрапляння прямих сонячних променів. Строк придатності — 4 роки з моменту виготовлення.
Популярні питання
1. Як швидко діє «Нітроксолін»?
Максимальної концентрації в сечі препарат досягає через 1,5 години після прийому.
2. Чи можна поєднувати «Нітроксолін» та алкоголь?
Випробування не проводилися. Тому не рекомендується поєднувати прийом ліків зі спиртними напоями. Потрібно пам’ятати, що алкоголь різко зменшує концентрацію натрію в крові, що призводить до пришвидшення відтоку сечі.
3. Чи можна приймати за кермом?
Немає даних, чи впливає лікарський препарат на швидкість реакції. Однак наркотичного впливу не буде.
4. «Нітроксолін» відпускається за рецептом?
Так, для придбання лікарського засобу обов’язково потрібно отримати рецепт від лікаря.
Список використаної літератури
- Державний реєстр лікарських засобів України.
- Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів.
- Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)».
- І. В. Нековаль, Т. В. Казанюк. — 4-е вид., виправл. — К.: ВСВ «Медицина», 2011