Метотрексат - інструкція, застосування, дозування та побічні ефекти
Метотрексат — це потужний протипухлинний, імунодепресивний і цитостатичний засіб, який випускається у вигляді таблеток, а також розчину для ін'єкцій та інфузій. Це речовина жовтого кольору, яка є аналогом фолієвої кислоти за своєю структурою. Метотрексат варто купити для боротьби з різними видами пухлин, а також лейкомами, саркомою, грибоподібним мікозом тощо.
Склад та механізм дії
Дієвою речовиною в цьому препараті є methotrexate. До складу таблеток як наповнювач та стабілізатор також входить картопляний крохмаль, стеарат кальцію, тальк і сахароза. В ін'єкції — хлорид та гідроксид натрію, а також фізрозчин.
Речовина належить до класу антиметаболітів. Після потрапляння в організм вона відновлює дигідрофолієву кислоту в тригідрофолієву, завдяки чому нормалізується трансфер вуглецевих фрагментів, які беруть участь у синтезі пуринових нуклеотидів. Також препарат зупиняє клітинний мітоз, репарацію та синтез ДНК. Метотрексат інтенсивно впливає на швидкопроліферуючі клітини. Наприклад, на ембріональні частини злоякісних пухлин, порожнини рота, сечового міхура, кишківника та ін.
Варто зазначити, що під час приймання дуже важливо дотримуватися правильного дозування. Річ у тому, що рівень всмоктування у разі перорального приймання може змінюватись. Так, при дозуванні близько 30 мг/м2 середня біодоступність препарату становить близько 60%. У разі підвищення концентрації вдвічі цей показник починає падати. При цьому їжа уповільнює процес всмоктування, тому приймати таблетки краще зранку до сніданку. Максимальна концентрація в крові та плазмі після приймання настає приблизно через 40-120 хвилин. Далі препарат поступово виводиться з організму через нирки, печінку та жовч.
Показання до застосування
Лікар може виписати вам Метотрексат у разі наявності наступних захворювань:
- Складні форми псоріазу в тому випадку, якщо інші варіанти лікування не допомагають. Як правило, Метотрексат призначають пацієнтам віком від 18 років.
- Поліартрит та ювенільний артрит. Призначається, якщо інші терапевтичні заходи не допомогли.
- Складний грибковий мікоз.
- Різні види пухлин, у тому числі й трофобластичні.
- Артрит ревматоїдного типу в пацієнтів віком від 18 років.
- Рак вульви, стравоходу, шийки матки, яєчників, сечового міхура або статевого члена.
- Гострі форми лейкозів, а також нейролейкемія.
Це далеко не повний список захворювань, за яких препарат може призначатися згідно з інструкцією. Докладнішу інформацію ви можете отримати у свого лікаря або в наших консультантів.
Правильне дозування
Необхідну дозу розраховує лікар на підставі віку пацієнта, його маси та поставленого діагнозу. Приймати препарат можна у таблетках, внутрішньом'язово, внутрішньовенно та іншими способами. У середньому для лікування різних видів пухлин пацієнтам призначають близько 15-30 мг метотрексату на день (курс становить 5 діб з перервою на тиждень, повтор — 3-5 разів). У деяких випадках доза може збільшуватися поступово, щоб покращити клінічний ефект. Після досягнення необхідної динаміки її зазвичай зменшують.
Для терапії псоріазу дозування становить приблизно 10-25 мг на тиждень. Якщо у пацієнта спостерігається порушення в роботі нирок, то дозування слід знизити за рекомендацією лікаря.
Протипоказання та побічні ефекти
Метотрексат, незважаючи на доступну ціну, зарекомендував себе відносно добре. При цьому він має ряд протипоказань, тому його варто застосовувати з обережністю. Розглянемо їх уважніше:
- Період лактації та вагітність. У разі потрапляння в організм може спричинити вроджені захворювання та загибель плода.
- Захворювання нирок та печінки. Метотрексат виводиться через ці органи, тож якщо у вас спостерігаються проблеми з ними, про це варто попередити лікаря.
- Діти віком до 3 років. Як правило, препарат не призначають у цьому віці.
Є у метотрексату й побічні ефекти. Серед них можна виділити розлад травної системи (нудота, діарея, панкреатит). У разі перевищення дозування та за тривалого застосування у пацієнта може розвинутись цироз або некроз печінки. Впливає засіб і на центральну нервову систему. Так, деякі люди після приймання відчувають втому, сонливість, головний біль, іноді судоми. Внаслідок тривалого приймання можуть порушуватися функції репродуктивної системи (знижується загальний рівень потягу, порушується менструальний цикл та ін.).
Якщо говорити про поєднання з іншими видами лікарських препаратів, варто зазначити, що вам потрібно обов'язково проконсультуватися з фахівцем. Одні засоби можуть знижувати ефективність метотрексату (наприклад, вітамінні комплекси, що містять фолієву кислоту), а інші — підвищувати його токсичність (наприклад, пеніцилінові препарати). В цілому ці ліки погано поєднуються з іншими, тому потрібно бути обережними та спостерігати за станом здоров'я. У разі виникнення якихось відхилень приймання потрібно припинити та проконсультуватися зі спеціалістами.
Умови зберігання
Метотрексат слід зберігати за кімнатної температури у темному, недоступному для дітей місці. Актуальний термін зберігання вказаний на пакованні та в інструкції — він може змінюватися залежно від форми випуску препарату.
Популярні запитання
1. Від чого призначається метотрексат
Цей препарат допомагає ефективно боротися з різними видами пухлин, а також з артритами, псоріазом та грибоподібним мікозом. У будь-якому випадку цей лікарський засіб має призначати лікар після детального огляду пацієнта та встановлення діагнозу.
2. Як швидко діє метотрексат
Все залежить від способу застосування. У разі ін'єкцій вплив починається приблизно через 40 хвилин, після приймання таблеток — через 2 години.
3. Чи можна приймати препарат під час вагітності?
Робити це заборонено, оскільки дієва речовина може нашкодити плоду та призвести до його загибелі.
4. Чи можна поєднувати метотрексат та алкоголь?
Робити це настійно не рекомендується, оскільки препарат виводиться через нирки та печінку. Алкоголь дає додаткове навантаження на ці органи плюс призводить до загальної інтоксикації організму.
5. Чи має препарат наркотичний ефект?
Не має.
6. Чи можна приймати за кермом?
Ця речовина не впливає на реакцію та нервову систему, тому після приймання можна керувати автомобілем. Як побічні ефекти можливі розсіяність уваги, швидка втомлюваність та головний біль. Якщо у вас проявляються ці проблеми, то краще відмовитися від водіння.
7. Метотрексат відпускається за рецептом?
Так, це рецептурний препарат. Приймати його можна лише після детальних консультацій із лікарем.
Список використаної літератури
- Державний реєстр лікарських засобів України
- Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів
- Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)»
- Клінічна фармакологія: підручник / За ред. О. Я. Бабака, О. М. Біловола, І. С. Чекмана. — К.: Медицина, 2010