Кетотифен — інструкція, застосування, дозування та побічні ефекти
Кетотифен належить до класу системних антигістамінних препаратів. Він випускається у формі таблеток, сиропу або крапель для очей і використовується для лікування алергічних станів. Ціни на цей засіб цілком доступні, а список протипоказань мінімальний, тому препарат може використовувати більшість пацієнтів. Крім антигістамінної дії, Кетотифен має протиастматичну, протиалергічну та мембраностабілізувальну дію, що розширює список його показань.
Склад і механізм дії
Дієвою речовиною у цьому препараті є кетотифену гідрофумарат (концентрація — 1 мг в одній дозі). Також до складу входить монокристалічна целюлоза, магнію стеарат, тальк, діоксид кремнію і магнію стеарат. Випускається у вигляді таблеток білого кольору, а також сиропу для дітей або крапель для очей (використовується для боротьби з кон'юнктивітом).
Механізм дії Кетотифену пов'язаний із зупинкою вивільнення гістаміну та медіаторів мастоцитоми. Після внутрішнього приймання препарат пригнічує ефекти тромбоцитів активуючих факторів, через що стан пацієнта значно покращується. Підходить для лікування бронхіальної астми. У разі наявності цього захворювання він запобігає нападам, а не купірує їх, причому в певних випадках вони повністю зникають.
За умови регулярного застосування препарат пригнічує або значно знижує реакції бронхів і шкірного покриву, спричинені наявністю антигену, тому цей засіб можна застосовувати з метою профілактики. Кетотифен не акумулюється в організмі та не чинить на нього негативного впливу. Має рівень біодоступності близько 50%. Максимальна концентрація в крові досягається через 3-4 години після застосування (при цьому рівень зв'язування з білками досягає 75%). Більша частина препарату виводиться з організму через нирки приблизно за дві доби після використання.
Показання до застосування
Кетотифен підходить для зниження симптомів алергічних реакцій. Також він допомагає вилікувати:
- Риніт та бронхіальну астму.
- Сінну лихоманку.
- Кон'юнктивіт алергічного типу.
Засіб може використовуватися для боротьби з хронічною або гострою кропив'янкою, а також різними видами дерматитів. Варто зазначити, що через мінімальну кількість протипоказань цей препарат може застосовуватися для лікування як дорослих, так і дітей. Підходить для пацієнтів похилого віку.
Форми випуску та дозування
Цей препарат випускається у вигляді таблеток, крапель для очей та сиропу. Приймати Кетотифен необхідно лише після консультації з лікарем. Пігулки вважаються найпоширенішою формою випуску. Пити їх необхідно двічі на добу (вранці та ввечері) під час вживання їжі. Якщо після приймання ви відчуваєте чітко виражену седативну дію, то рекомендується обмежитися 1 таблеткою на добу (бажано її приймати у вечірній час).
Кетотифен у формі сиропу призначають дітям віком від 6 місяців. Точне дозування визначає лікар — перевищувати його не рекомендується (стандартна денна доза — 2,5 мл). Дітям від 3 років дають таблетки у нормальному дозуванні (2 на добу, вранці та ввечері). У разі розвитку кон'юнктивіту пацієнту призначають по 1 краплі 2-3 рази на день, причому повний курс становить близько півтора місяця.
Для досягнення терапевтичного ефекту препарат потрібно застосовувати 2-3 тижні. У середньому лікування може тривати півтора–три місяці (все залежить від форми захворювання, стану пацієнта та інших чинників). Після того як терапевтичний ефект буде досягнутий, слід поступово припиняти використання. Така схема допоможе вам не допустити рецидивів алергії чи астми.
Протипоказання та побічні ефекти
Кетотифен, згідно з інструкцією, не має абсолютних протипоказань. У деяких пацієнтів може спостерігатися індивідуальна непереносимість активної речовини. Не рекомендується застосовувати препарат спільно з алкоголем та іншими седативними чи антидіабетичними засобами.
Кетотифен має певні побічні ефекти, які проявляються досить рідко. Серед них можна зазначити:
- Підвищену стомлюваність.
- Запаморочення та нудоту.
- Сухість у роті, підвищений рівень сонливості.
- Уповільнення реакції.
- Безсоння, дратівливість, нервозність.
Деякі пацієнти зазначають, що після застосування препарату в них покращується апетит, тому потрібно бути уважними, щоб не набрати зайвої ваги. Якщо у вас проявляються побічні ефекти, то рекомендується знизити добову дозу до 1 мг на перший час (4-6 днів), доки вони не щезнуть. Люди, які приймають кетотифен на постійній основі, повинні обмежити себе у роботі, пов'язаній з концентрацією уваги (управління механізмами, робота зі складним електроінструментом, керування транспортними засобами тощо).
Висновок
Кетотифен — це добре відомий антигістамінний препарат, який ви можете купити на нашому сайті. Він вирізняється системною дією та підходить для тривалого застосування. Зазначимо, що використовувати його можна тільки після консультації з лікарем. Утримайтеся від самостійного приймання.
Умови зберігання
Зберігати Кетотифен рекомендується у прохолодному, недоступному для дітей місці, уникаючи потрапляння на нього прямих сонячних променів. Термін придатності — 5 років.
Популярні запитання
Для чого призначають Кетотифен
Цей препарат підходить для боротьби з симптомами алергій, а також для лікування бронхіальної астми.
Як швидко діє препарат
Кетотифен починає діяти приблизно через 40-50 хвилин. Максимальний рівень концентрації у плазмі спостерігається через 3-4 години після приймання.
Чи можна використовувати препарат під час вагітності?
Кетотифен протипоказаний під час вагітності. У період лактації застосування можливе, але тільки після консультації з лікарем.
Чи можна поєднувати препарат та алкоголь?
Робити це заборонено, оскільки Кетотифен має седативний ефект.
Чи має Кетотифен наркотичний ефект?
До складу не входять речовини, які спричиняють звикання чи наркотичний ефект.
Чи можна використовувати за кермом?
У разі тривалого застосування робити це не рекомендується. Річ у тім, що препарат знижує рівень уваги та діє як седативний.
Препарат відпускається за рецептом?
Так, це рецептурний лікарський засіб. Його призначає лікар після огляду пацієнта та встановлення відповідного діагнозу.
Список використаної літератури:
- Державний реєстр лікарських засобів України
- Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів
- Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)»
- Клінічна фармакологія: підручник / За ред. О. Я. Бабака, О. М. Біловола, І. С. Чекмана. — К.: Медицина, 2010