Еналаприл - інструкція, застосування, дозування та побічні ефекти
Еналаприл — це лікарський препарат, що належить до групи інгібіторів ангіотензинперетворювального ферменту (іАПФ). Він використовується для лікування артеріальної гіпертензії, а також при гострій і хронічній серцевій недостатності. Еналаприл допомагає покращити кровообіг і зменшити ризик ускладнень, зокрема інфаркту або інсульту.
Склад і механізм дії Еналаприлу
Основним активним компонентом препарату є еналаприл (еналаприлу малеат) — сіль малеїнової кислоти, що є похідною двох амінокислот: L-аланіну та L-проліну. Після потрапляння в організм він гідролізується до активної форми — еналаприлату, який пригнічує активність ангіотензинперетворювального ферменту (АПФ). Останній бере участь у перетворенні ангіотензину І в ангіотензин II, від чого звужуються судини, підвищується артеріальний тиск. Еналаприл блокує цей процес і знижує рівень ангіотензину II. Це забезпечує такий ефект:
- розширення судин — у результаті знижується периферичний судинний опір та, як наслідок, артеріальний тиск;
- зменшення секреції альдостерону — це сприяє зниженню затримки натрію та рідини в організмі;
- збільшення активності реніну плазми — завдяки зворотному механізму регуляції ангіотензину II.
Еналаприл може запобігати розщепленню брадикініну — пептиду, який також має судинорозширювальний ефект. У пацієнтів із серцевою недостатністю препарат зменшує навантаження на серце, покращує його насосну функцію та витримування фізичних навантажень. Він також сповільнює прогресування патологічних змін у лівому шлуночку.
Показання до застосування Еналаприлу
Еналаприл застосовують при наявності таких показань, як-от:
- підвищений артеріальний тиск (гіпертензія);
- клінічно виражена серцева недостатність;
- безсимптомна дисфункція лівого шлуночка, якщо фракція викиду серця становить ≤35%, — з метою профілактики розвитку серцевої недостатності.
Препарат призначають дорослим і дітям із 6 років.
Форми випуску та дозування
Еналаприл випускається у формі таблеток для перорального приймання. Спосіб застосування залежить від стану пацієнта та рівня артеріального тиску. Основні рекомендації:
- При артеріальній гіпертензії. Початкова доза становить 5–10 мг раз на добу, звичайна підтримувальна — 20 мг раз на добу, максимальна — 40 мг на добу. Для дітей від 6 років початкова доза залежить від маси тіла: 20–50 кг — 2,5 мг на добу, понад 50 кг — 5 мг на добу.
- При серцевій недостатності або безсимптомній дисфункції лівого шлуночка. Початкова доза — 2,5 мг на добу за одне приймання (з 1 по 3 день) і 5 мг на добу за два приймання (з 4 по 7 день), підтримувальна — 10 мг/добу за 1 або 2 приймання (другий тиждень), 20 мг на добу одноразово або у 2 приймання (3–4-й тиждень). Максимальна доза становить 40 мг на добу за 2 приймання.
- При нирковій недостатності. Дозування знижують відповідно до рівня кліренсу креатиніну. Пацієнтам на гемодіалізі рекомендується 2,5 мг у дні проведення процедури.
Таблетки приймають незалежно від їжі, запиваючи водою. Їх не ділять, тому купити треба відповідну до рекомендованого дозування форму. Від цього буде залежати й ціна препарату. Дозу коригують поступово, контролюючи артеріальний тиск та функцію нирок.
Протипоказання та можливі побічні реакції
Основні протипоказання до призначення препарату:
- підвищена чутливість до еналаприлу або будь-якої допоміжної речовини в складі препарату;
- наявність в анамнезі ангіоневротичного набряку, викликаного інгібіторами АПФ;
- спадковий або ідіопатичний ангіоневротичний набряк;
- вагітність або її планування.
Перед застосуванням лікарського засобу важливо ознайомитися з інструкцією. Потрібно врахувати можливі побічні реакції, серед яких:
- гіпотензія, у тому числі ортостатична, запаморочення, тахікардія больові відчуття за грудниною;
- головний біль, сонливість або безсоння, нервозність;
- нудота, больові відчуття в животі, діарея, порушення смаку, стоматит, панкреатит;
- кашель, задишка, бронхоспазм, біль у горлі;
- висипання, свербіж, ангіоневротичний набряк, кропив’янка, підвищене потовиділення;
- гіпоглікемія, гіперкаліємія;
- печінкова недостатність;
- анемія, нейтропенія, зниження гемоглобіну, тромбоцитопенія;
- порушення функції нирок, ниркова недостатність;
- слабкість, м’язові судоми, дзвін у вухах, гарячка.
У більшості випадків такі порушення є незначними, мають тимчасовий характер та не потребують відміни препарату.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами
Перед застосуванням Еналаприлу варто проконсультуватись з лікарем, особливо якщо є потреба в прийманні інших ліків. Наприклад, при одночасному використанні препарату з антидепресантами може посилюватися гіпотензивний ефект. Нестероїдні протизапальні засоби здатні знижувати ефективність Еналаприлу та викликати порушення функції нирок. Поєднання з Сакубітрилом/Валсартаном підвищує ризик ангіоневротичного набряку. Пацієнтам із цукровим діабетом або порушенням функції нирок (ШКФ < 60 мл/хв/1,73 м²) не треба приймати Еналаприл із препаратами, що містять аліскірен.
Умови зберігання
Еналаприл потрібно зберігати в недоступному для дітей місці при температурі не вище 25 °C.
Висновок
Еналаприл — ефективний препарат для лікування артеріальної гіпертензії та серцевої недостатності. Він допомагає знизити АТ, має позитивний вплив на кровообіг і знижує ризик серйозних серцево-судинних ускладнень. Перед початком застосування лікарського засобу консультація з лікарем є обов’язковою. Фахівець допоможе визначити оптимальну схему його приймання в кожному окремому випадку, що дозволить мінімізувати ризик побічних ефектів.
Популярні питання
Як швидко діє Еналаприл?
Після приймання препарату антигіпертензивний ефект починає проявлятися приблизно через годину. Максимальне зниження артеріального тиску спостерігається через 4–6 год. Дія препарату триває до 24 год. Регулярне його застосування дозволяє досягти стійкого ефекту через декілька тижнів.
Чи можна вживати алкоголь під час приймання Еналаприлу?
Алкоголь може підсилювати гіпотензивний ефект інгібіторів АПФ. Це означає, що одночасне його вживання з Еналаприлом може значно знизити артеріальний тиск. Тому рекомендується обмежити або уникати вживання алкоголю під час лікування препаратом.
Чи можна використовувати Еналаприл під час вагітності?
Препарат не рекомендується застосовувати вагітним жінкам. Якщо вагітність настала під час приймання препарату, лікування Еналаприлом потрібно припинити. Варто звернутися до лікаря для вибору альтернативного препарату.
Чи можна використовувати Еналаприл під час грудного вигодовування?
Препарат не рекомендується застосовувати під час годування груддю недоношених дітей або немовлят у перші кілька тижнів після народження. У цьому випадку виникає ризик для серцево-судинної системи та нирок малюка. Для старших немовлят застосування можливе лише в разі потреби для матері. Головна умова — ретельне спостереження за станом дитини.
Чи впливає Еналаприл на здатність керувати автотранспортом?
При застосуванні Еналаприлу можливі прояви запаморочення або підвищеної втомлюваності. Це може вплинути на здатність керувати автотранспортом або іншими механізмами.
Список використаної літератури
- Державний реєстр лікарських засобів України
- Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів
- Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)»
- Клінічна фармакологія: підручник / За ред. О.Я. Бабака, О.М. Біловола, І.С. Чекмана. — К.: Медицина, 2010