Агвантар — це препарат на основі левокарнітину, який належить до класу вітаміноподібних. Він служить для поліпшення метаболізму та роботи шлунково-кишкового тракту. Основний плюс цього препарату полягає в тому, що він підходить для будь-якого віку. Його можна приймати як дорослим, так і дітям, зокрема й новонародженим.
Склад та механізм дії
Основна дієва речовина Агвантара — левокарнітин у концентрації 20%. Також до складу входить очищена вода, ароматизатор, сорбіт, сахароза та пропілпарабен. Ці ліки належать до групи амінокислот та їхніх похідних. Слід зазначити, що L-карнітин є природним для організму — у малих дозах він виробляється нирками, печінкою, мозком. Якщо цей процес з якихось причин гальмується або повністю припиняється, то у пацієнта починаються проблеми з метаболізмом. Це призводить до того, що у людини починаються труднощі зі сном, вона швидко втомлюється, відчуває дискомфорт, з'являється надмірна вага та ін.
Щоб поліпшити метаболізм та нормалізувати стан пацієнтів, і приймають Агвантар. Завдяки наявності достатнього рівня L-карнітину в організмі нормалізується обмін жирних кислот у м'язах опорно-рухового апарату, покращується виведення з крові та цитоплазми токсинів і метаболітів, зменшується кількість жирових відкладень, підвищується рівень працездатності та загоєння ран.
Нормалізація кількості левокарнітину має й інший вплив на організм. Так, відбувається стимулювання клітинного імунітету, знижуються симптоми психічної та фізичної втоми, покращується рівень кардіозахисту, зменшується вираженість ішемії міокарда та ризики потрапляння до інфарктної зони. Доведено, що Агвантар здатний усунути розлади нервової системи за наявності абстинентного синдрому, тому його часто призначають людям, які мають проблеми з наркотиками та алкоголем.
Після потрапляння в шлунок препарат швидко всмоктується у кров та починає діяти приблизно через 60 хвилин. Максимальна концентрація у плазмі досягається через 180 хвилин після приймання. Засіб чинить терапевтичну дію приблизно 9 годин, після чого поступово виводиться через нирки з сечею. Період виведення з організму — 6-12 год.
Показання до застосування
Агвантар рекомендується приймати після консультації з лікарем. Як правило, його призначають після обстеження, коли у пацієнтів виявляють вроджену (первинну) або набуту (вторинну) недостатність L-карнітину. Також цей препарат може призначатися у разі наявності кардіоміопатії.
Форма випуску та дозування
Агвантар випускається у вигляді орального розчину. Ціни на нього досить доступні, тому ви зможете купити препарат без особливих проблем. Він є прозорою рідиною з легким жовтуватим відтінком. Має досить густу консистенцію та аромат банана. Відповідно до інструкції, Агвантар приймають за 20-30 хвилин до їди. Дозування препарату призначає лікар на основі віку пацієнта, його діагнозу та стану.
Загалом стартова доза для дорослої людини — 1 грам дієвої речовини на добу (5 мл препарату). Відміряти таку кількість можна за допомогою шприца або мірного стаканчика, що входить до комплекту з ліками. Надалі добова доза може бути збільшена до 3 г (15 мл препарату). Приймати Агвантар рекомендується 2-3 рази на добу (не перевищуючи допустимі значення для дозування). Максимальна добова кількість препарату не повинна перевищувати 30 мл на день, інакше у пацієнта може початися передозування.
Якщо Агвантар призначається дитині, то доза визначається з розрахунку 50 мг дієвої речовини на 1 кг маси тіла. У середньому новонародженим дають по 0,5 мл 3 рази на день, дітям до 1 року — 1 мл, від 1 до 3 — 2 мл тощо. При цьому необхідно стежити за станом пацієнта та у разі виникнення проблем обов'язково припинити приймання препарату, проконсультувавшись з лікарем.
У середньому курс лікування займає 30-90 днів. Потім слід зробити перерву та поспостерігати за набутим терапевтичним ефектом. У разі потреби прийом поновлюють. Якщо у пацієнта спостерігається стабільна карнітинова недостатність, то препарат можна пити на регулярній основі.
Протипоказання та побічні ефекти
У переліку протипоказань виробник вказує лише індивідуальну непереносимість та алергічну реакцію на компоненти. Але слід пам'ятати, що до складу входить сахароза, тому необхідно це враховувати, якщо у пацієнта є цукровий діабет
Серед побічних ефектів можна виділити нудоту, блювання, діарею, висип на шкірі, а також диспептичні порушення. У деяких пацієнтів відзначалися судомні напади, таких випадків дуже мало. Сорбіт, який входить до складу, може призводити до порушення випорожнень. У будь-якому разі перед прийманням препарату слід проконсультуватися з лікарем. Також повідомте його, якщо ви приймаєте інші лікарські засоби на постійній основі.
Умови зберігання
Цей препарат рекомендується зберігати за кімнатної температури у темному місці, недоступному для дітей.
Популярні запитання
Від чого призначають Агвантар
Цей препарат нормалізує кількість левокарнітину в організмі, що поліпшує метаболізм та виведення з організму токсинів. Може призначатися як дітям, так і дорослим.
Як швидко діє препарат
Лікарський засіб швидко всмоктується через шлунок і починає діяти за годину після приймання. Максимальна концентрація у крові спостерігається через 3 години.
Чи можна приймати препарат під час вагітності?
Детальних досліджень на цю тему не проводилося, тож перед прийманням слід проконсультуватися з лікарем. Загалом Агвантар призначають вагітним тільки в тому випадку, якщо його користь буде вищою, ніж ризики для плода. Під час годування груддю ліки не слід вживати.
Чи можна поєднувати препарат та алкоголь?
Робити це не рекомендується, оскільки підвищується навантаження на нирки та знижується ефективність препарату.
Чи має препарат наркотичний ефект?
У складі немає речовин, що належать до наркотичної групи.
Чи можна приймати за кермом?
Після приймання препарату підвищується координація рухів та рівень уваги, тому жодних проблем із керуванням або управлінням механізмами у пацієнтів не виникає.
Агвантар відпускається за рецептом?
Для придбання препарату не потрібний рецепт, але ми рекомендуємо попередньо проконсультуватися з лікарем.
Список використаної літератури:
- Державний реєстр лікарських засобів України
- Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів
- Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)»
- Клінічна фармакологія: підручник / За ред. О. Я. Бабака, О. М. Біловола, І. С. Чекмана. — К.: Медицина, 2010