Трифас - інструкція, застосування, дозування та побічні ефекти
Трифас — це діуретик німецького виробництва. Призначається для зниження набряків і боротьби з перевантаженням організму рідиною, яке виникає через серцеву недостатність, захворювання нирок, печінки. Сечогінний засіб є одним із методів лікування артеріальної гіпертензії.
Склад і механізм дії
Дієва речовина препарату — торасемід, який належить до групи петльових діуретиків. Він діє як салуретик, тобто сприяє збільшеному виведенню сечі. Трифас пригнічує реабсорбцію іонів натрію та хлору у висхідній частині петлі Генле в нирках. Це призводить до значного збільшення діурезу — процесу виведення рідини з організму. Застосування препарату сприяє зменшенню набряків і зниженню навантаження на серце, що має особливе значення для пацієнтів із серцевою недостатністю.
Трифас знижує артеріальний тиск завдяки зменшенню загального периферичного опору судин. Цей процес є наслідком нормалізації електролітного балансу в результаті зменшення активності іонів кальцію в клітинах м’язів судин. У підсумку зменшується скоротливість судин, зменшується їх реакція на вазопресорні речовини, такі як катехоламіни. Це, своєю чергою, сприяє зниженню артеріального тиску.
Показання до застосування Трифасу
Трифас використовують при есенціальній гіпертензії, для лікування та профілактики набряків та/або випотів, що виникають через серцеву недостатність. Препарат призначають дорослим із хронічною серцевою недостатністю. Таким пацієнтам необхідне контрольоване виведення зайвої рідини.
Форми випуску та дозування препарату
Ціна Трифасу залежить від форми випуску та дозування. Препарат випускається у вигляді таблеток та розчину для ін'єкцій. Основні рекомендації щодо застосування таблетованої форми препарату:
- Есенціальна гіпертензія. Початкова доза — 2,5 мг (½ таблетки) на добу. Коли ефект слабкий, її можна підвищити до 5 мг. Максимальний терапевтичний результат спостерігається через 12 тижнів лікування.
- Набряки та випоти, спричинені серцевою недостатністю. Рекомендоване початкове дозування — 5 мг (1 таблетка) на добу. У разі потреби дозу можна підвищити до 10–20 мг на день.
Згідно з інструкцією таблетки треба приймати натще, запиваючи невеликою кількістю рідини. Розжовувати їх не варто. Спосіб застосування препарату для пацієнтів літнього віку не відрізняється — коригування дози для них не потрібно.
У деяких клінічних випадках (наприклад, при розвитку набряку легенів внаслідок гострої серцевої недостатності) може знадобитися внутрішньовенне введення Трифасу. Для цього треба купити препарат у формі розчину для ін’єкцій. Дозування залежить від показань:
- Набряки та/або випоти, спричинені серцевою недостатністю. Розпочинати лікування потрібно з дози 2 мл на добу, що еквівалентно 10 мг торасеміду. При недостатньому результаті її можна збільшити до 4 мл. У важких випадках можливе короткочасне (не більше ніж 3 доби) застосування великої дози — 8 мл.
- Гострий набряк легень. Разова початкова доза повинна становити 4 мл. Її можна повторити через 30 хв, якщо ефект недостатній. Максимальна добова доза — 20 мл.
Розчин вводять повільно. При цьому він має бути чистим і прозорим. Внутрішньовенне введення не рекомендується більше ніж тиждень. При першій можливості його потрібно замінити на пероральне застосування.
Протипоказання та можливі побічні реакції
Трифас не можна застосовувати при наявності таких протипоказань:
- підвищена чутливість до торасеміду або інших допоміжних речовин у складі лікарського засобу, препаратів сульфонілсечовини;
- ниркова недостатність з анурією;
- печінкова кома або прекома;
- артеріальна гіпотензія;
- гіповолемія, гіпонатріємія, гіпокаліємія;
- подагра;
- значне порушення сечовипускання (наприклад, через гіпертрофію передміхурової залози);
- період годування груддю;
- вік до 18 років.
Серед найчастіших побічних реакцій, які можуть виникнути внаслідок застосування Трифасу, варто виділити:
- головний біль, запаморочення;
- розлади травлення (нудота, біль у шлунку, діарея, запор);
- м’язові спазми;
- підвищена втомлюваність, слабкість.
Рідко приймання препарату супроводжується порушеннями водно-електролітного балансу, артеріальною гіпотензією, аритмією, ішемією міокарда, алергічними реакціями.
Взаємодія з іншими ліками
Торасемід може підсилювати ототоксичність і нефротоксичність аміноглікозидних антибіотиків (гентаміцин, тобраміцин), цефалоспоринів та похідних платини. При одночасному прийманні з препаратами літію можливе підвищення рівня останнього в крові, що збільшує ризик токсичних ефектів. Поєднань із такими ліками треба уникати.
Трифас посилює дію антигіпертензивних засобів, особливо інгібіторів АПФ. Він також підвищує ризик побічних ефектів препаратів дигіталісу через втрату калію. Трифас підсилює токсичність саліцилатів, ефект теофіліну та міорелаксантів. При цьому він може знижувати ефективність антидіабетичних засобів. Такі поєднання варто застосовувати з обережністю.
Умови зберігання
Препарат потрібно зберігати при температурі не вище 25 °C, у недоступному для дітей місці.
Висновок
Трифас — ефективний лікарський засіб, який належить до групи діуретиків. Застосовується для лікування набрякових синдромів та артеріальної гіпертензії. Препарат потребує обережного використання, оскільки може викликати, як і інші ліки, побічні реакції. Призначати лікування повинен лікар з урахуванням показань та стану пацієнта.
Популярні питання
1. Від чого приймають Трифас?
Трифас призначають для лікування набряків, спричинених серцевою недостатністю, захворюваннями печінки або нирок. Також його застосовують при есенціальній гіпертензії для зниження артеріального тиску.
2. Як швидко діє Трифас?
Після застосування препарату його діуретичний ефект досягає свого максимуму протягом 2–3 годин і триває до 12 год. Антигіпертензивна дія Трифасу поступово розвивається з часом, досягаючи свого максимуму через 12 тижнів після початку лікування.
3. Чи можна керувати автомобілем під час приймання Трифасу?
Трифас може сповільнювати швидкість реакції, особливо на початку лікування, при зміні дози або при одночасному вживанні алкоголю. Це здатне вплинути на безпечне керування транспортом та роботу з механізмами.
4. Чи можна приймати Трифас вагітним?
Трифас не рекомендується під час вагітності, оскільки може проникати через плаценту та негативно впливати на розвиток плода. Його застосування можливе лише за життєвою необхідністю в мінімальній ефективній дозі та під ретельним контролем лікаря.
Список використаної літератури
- Державний реєстр лікарських засобів України
- Компендіум 2024 — довідник лікарських препаратів
- Наказ МОЗ України «Про затвердження протоколів провізора (фармацевта)»
- Клінічна фармакологія: підручник / За ред. О.Я. Бабака, О.М. Біловола, І.С. Чекмана. — К.: Медицина, 2010