Противовірусні препарати для дітей
Використання противірусних препаратів для дітей доцільне з метою профілактики та лікування захворювань, що мають вірусну етіологію. Специфіка їх застосування полягає у призначенні виключно безпечних засобів, які не мають негативного впливу на імунітет дитини, в тому числі при тривалому прийомі.
Діти особливо вразливі до вірусних захворювань. Навіть якщо батьки ретельно оберігають дитину від інфекцій, повністю уникнути захворювання майже нікому не вдається. Для швидкого досягнення позитивних результатів необхідно вживати комплексних заходів, які дозволяють ефективно протидіяти вірусам та обмежувати їхню життєдіяльність, мобілізувати захисні сили організму, усувати або полегшувати симптоматику захворювання, а також відновлюватися після перенесених хвороб. Противірусні препарати для дітей спрямовані саме на вирішення першого завдання — протидію вірусній інвазії. Однак різні засоби діють по-різному.
Види противірусних засобів, які підходять для пацієнтів дитячого віку
Залежно від принципу дії, розглянута категорія препаратів поділяється на дві великі групи — засоби, які мають імуностимулюючу дію, і ліки, що зупиняють ріст кількості копій вірусу в організмі. Головна особливість препаратів першої групи полягає в тому, що вони не знищують безпосередньо збудників хвороби, а запускають в організмі ряд певних захисних реакцій. Сюди входять медикаменти, що містять у своєму складі інтерферон (речовина, яка робить клітини несприйнятливими до дії вірусу), а також індуктори інтерферону. До останніх належать препарати, які не містять цієї речовини, але запускають її вироблення організмом дитини. Індуктори інтерферону можуть ефективно поєднуватися з іншими лікарськими засобами і мають виражену терапевтичну дію на початкових етапах захворювання.
Що стосується засобів, які призупиняють ріст кількості вірусів, то ця група складається з таких препаратів:
- Інгібітори нейрамінідази. Це високоефективні противірусні засоби, які здійснюють руйнівну дію на поверхневі антигени вірусів, без яких їх розмноження стає неможливим.
- Медикаменти, що блокують M2-канали вірусів. У більшості випадків подібні противірусні ліки мають дуже високу ефективність і дозволяють швидко досягти потрібного ефекту. Єдине обмеження — вони протипоказані дітям віком до 6-7 років.
Доцільно використовувати комбіновані медикаментозні схеми лікування вірусних захворювань у дітей, однак поєднання повинно бути максимально обережним та чітким, а призначати його може лише лікар.
Останні тенденції в терапії вірусних уражень полягають у використанні препаратів, які мають не тільки противірусну й імуномодулюючу дію, а й забезпечують репаративний (відновлювальний) ефект для слизових оболонок. Це дозволить суттєво полегшити симптоматику і значно скоротити загальні терміни одужання.
Як діють противірусні препарати для дітей
Препарати для дітей зазвичай більш щадні, ніж засоби для дорослих, оскільки дитячий організм знаходиться на стадії розвитку і не може максимально ефективно протистояти інфекціям. Головне завдання при лікуванні вірусної інфекції у дітей — це стимуляція імунної системи дитини до боротьби з вірусом та її зміцнення, а також противірусна дія, яка руйнує структуру вірусу та його здатність до розмноження.
Противірусні препарати для дітей випускаються у вигляді крапель, сиропів або свічок. Ліки, які приймаються орально, зазвичай мають приємний смак, щоб дитина не відчувала дискомфорту під час прийому. Часто дитячі противірусні засоби виготовляються на основі натуральних рослинних компонентів та інтерферону.
При прийомі медикаментів важливо дотримуватися дозування, прописаного лікарем і зазначеного в інструкції до ліків, і не займатися самолікуванням, щоб не довелося боротися з наслідками неконтрольованого прийому ліків, такими як побічні ефекти.
Особливості застосування противірусних ліків дітям
Дитячий організм більш чутливий до медикаментів, тому використання противірусних засобів має свої особливості:
- Багато препаратів можна приймати, починаючи з певного віку, наприклад, з 2 років. Якщо ваш малюк не досяг цього віку, використання ліків може бути небезпечним, оскільки їх дія може викликати непередбачувані наслідки.
- Дітям зручніше приймати медикаменти у вигляді сиропів, крапель або ректальних свічок, оскільки їм важко ковтати таблетки.
- Препарати для дітей зазвичай мають зменшене дозування, яке розраховується з урахуванням маси тіла та віку. Використання ліків для дорослих у дітей може викликати передозування та побічні ефекти.
- Неконтрольований прийом ліків дитиною може викликати зворотний ефект. Наприклад, багато імуномодулюючих препаратів ефективні лише на початковій стадії інфекції і марні при тривалому перебігу хвороби. Прийом ліків на основі інтерферону може порушувати правильну роботу імунної системи дитини при їх тривалому застосуванні.
- Якщо у дитини є хронічні захворювання або алергія на компоненти ліків, застосування противірусних препаратів може бути небезпечним.
Використання противірусних і імуномодулюючих препаратів при лікуванні вірусної інфекції має проходити під суворим медичним контролем і виключно за призначенням лікаря.
Показання до застосування
Щоб лікування було ефективним, противірусні та імуномодулюючі препарати для дітей застосовують строго за показаннями. При гострому або ускладненому перебігу інфекції препарати приймають у перші дні хвороби для зниження симптомів, скорочення тривалості та полегшення перебігу захворювання. Також противірусні ліки зменшують ускладнення і негативний вплив вірусів на печінку. Дітям з ослабленою імунною системою призначають противірусну терапію для придушення вірусу і захисту імунної системи від руйнування. В окремих випадках препарати призначають як профілактичний засіб.
Протипоказання
Приймати противірусні препарати потрібно строго під наглядом лікаря. Їх не можна застосовувати зовсім або використовувати з обережністю при вроджених захворюваннях нирок, печінки, ендокринної системи. Якщо у малюка є аутоімунні порушення, бронхіальна астма, хвороби серця, такі ліки строго протипоказані, оскільки вони можуть погіршити перебіг захворювання.
За наявності імунодефіциту, викликаного онкологією, трансплантацією органів, застосовувати противірусні препарати потрібно з особливою обережністю. Також використання ліків ускладнене при захворюваннях системи кровотворення, таких як анемія або коагулопатія.
Якщо у дитини з'явився висип на шкірі, діарея, нудота, блювота, судоми та інші симптоми алергічної реакції, прийом препарату необхідно припинити і негайно звернутися до лікаря.
З якого віку можна застосовувати противірусні препарати у дітей
Обмеження прийому противірусних препаратів для дітей зазначені в інструкції до ліків. Зазвичай у розділі «Способи застосування та дози» вказується, з якого віку та в якій дозуванні слід використовувати засіб. У деяких інструкціях чітко вказується вік, з якого можна приймати препарат. Наприклад, ліки Амізон можна приймати дітям з 6 років, Афлубін — з 2 років, Новірин, Умкалор — після 1 року, Анаферон — з 1 місяця, Вібруксол, Лаферон-фармбіотек — з народження.