Корвалол
Сучасна фармакологія пропонує широкий асортимент препаратів седативної дії. Один із найбільш затребуваних за критерієм ефективності та доступної ціни — Корвалол, інструкція із застосування якого кожним виробником описується максимально докладно з метою досягнення максимальної користі та нівелювання потенційних ризиків для здоров'я від неправильного використання. Купити Корвалол можна за рецептом чи без нього.
Склад та форма випуску
Корвалол – це комбінований препарат, основними діючими речовинами якого є:
Як допоміжні речовини у складі Корвалолу використовується очищена вода, етанол 96%-ної концентрації та стабілізатори хімічної формули.
Продаж на сьогодні доступний в аптеках у вигляді рідкого розчину у флаконах об'ємом 25 або 50 мл, а також є Корвалол таблетки.
Фармакологічна дія
Незважаючи на те, що препарат відноситься до групи снодійних та седативних лікарських засобів, Корвалол показання має ширші.
Рефлекторна заспокійлива та спазмолітична дія Корвалол має саме за рахунок α-бромізовалеріанової кислоти. Це зумовлено процесами подразнення рецепторів у носоглотці та ротовій порожнині. При цьому одночасно відбувається гальмування збудливості у центральних відділах нервової системи. Пряма місцева дія як спазмолітика виявляється на гладкі м'язи судин, на нейрони кори та підкіркові структури головного мозку.
Завдяки компоненту фенобарбіталу виявляється переважна дія на центри, які відповідають за активацію та збудження у структурах ГМ. Ця речовина дає не тільки снодійний та заспокійливий, а й транквілізуючий ефекти. Одночасно із цим знижується загальний тиск в артеріях, знімаються спазми судин.
Олія м'яти посилює дію Корвалолу за рахунок розширення переважно судин мозку та серця за рефлекторними принципами. Крім того, воно має легкий жовчогінний ефект, має антисептичні властивості.
Крім того, Корвалол має здатність усувати явища метеоризму.
Показання до застосування
Перш ніж приймати Корвалол, потрібно чітко розуміти, навіщо він потрібний, від чого допомагає. Відповідно до інструкції, Корвалол купити необхідно для усунення наступних розладів здоров'я та симптомів:
-
різні форми неврозів;
-
часті стани підвищеної дратівливості;
-
порушення сну, безсоння;
-
лікування ВСД та гіпертонії — Корвалол у таблетках та розчин у даному випадку застосовуються у складі комплексної терапії;
-
спазмування м'язів і судин у шлунково-кишковому тракті, які розвиваються на фоні нейровегетативних розладів, — Корвалол зменшує їх.
Враховуючи особливості хімічного складу перед тим, як приймати Корвалол, необхідно проконсультуватися з лікарем, щоб підібрати адекватну схему лікування.
Інструкція по застосуванню
Схема прийому і частота варіюється, в залежності від того, як застосовуються Корвалол, краплі оральні або таблетки - інструкція для кожної форми випуску дещо відрізняється:
-
розчин – від 15 до 45 крапель, розчинивши водою або використовуючи як основу шматок цукру, максимальна доза – 50 крапель у разі яскраво вираженої тахікардії або спазмом коронарних судин;
-
1 таблетка до 3 разів на день кладеться під язик до повного розсмоктування, максимальна доза в екстрених випадках не може перевищувати 3 таблетки.
Загальна тривалість курсу у разі постійної терапії визначається на підставі інформації в інструкції до таблеток Корвалол та розчину та індивідуальних показників здоров'я пацієнта лікарем. Дітям препарат не призначається.
Загальною умовою досягнення очікуваної ефективності є недопускання одночасного вживання з алкоголем. Тривалість курсу має бути адекватною, щоб унеможливити потенційну шкоду для здоров'я внаслідок накопичення в організмі брому.
Протипоказання та побічні ефекти
Корвалол у таблетках та розчині – доступний за ціною в Україні, Києві препарат. Однак доцільність його застосування необхідно визначати, ґрунтуючись на анамнезі пацієнта. Важливо виключити наявні протипоказання, серед яких:
-
індивідуальна непереносимість брому;
-
дисфункція або хронічні, гострі захворювання печінки, нирок;
-
виражена артеріальна гіпотензія;
-
гостра форма інфаркту міокарда;
-
ЦД;
-
депресивні розлади, при яких спостерігається схильність пацієнта до суїциду;
-
алкоголізм;
-
обструктивний синдром;
-
захворювання дихальних шляхів, при яких виникає задишка.
Категорично не рекомендується застосування Корвалолу, якщо у пацієнта є медикаментозна чи наркотична залежність, це прямі протипоказання.
Також варто враховувати інші аспекти при призначенні цього лікарського засобу:
-
одночасний прийом з іншими препаратами, які мають пригнічуючу дію на центральну нервову систему, можуть спровокувати пригнічення дихання, оскільки посилюється седативний та снодійний ефект;
-
дія Корвалолу буде більше сильним, якщо його поєднувати з ліками, в основі яких вальпроєва кислота;
-
алкоголь не тільки посилює дію, а може спровокувати підвищений токсичний ефект на печінку та інші органи.
Будь-які заспокійливі препарати слід приймати з обережністю. При курсовому прийомі Корвалола важливий ретельний контроль за станом пацієнта, щоб унеможливити розвиток синдрому Стівена-Джонсона та Лайєлла, при яких розвиваються некротичні пошкодження шкіри та слизових оболонок.
У цілому нині Корвалол переноситься пацієнтами різних вікових категорій добре. Проте повністю виключаються побічні ефекти на практиці. Виявлятися можуть наступним чином:
-
напади блювання;
-
запори та інші розлади роботи органів ШКТ;
-
відчуття нудоти;
-
погіршення структури печінки;
-
відчуття слабкості;
-
проблеми з координацією рухів;
-
галюцинації та сплутаність свідомості;
-
підвищена стомлюваність;
-
загальмованість реакцій;
-
головний біль;
-
напади запаморочення;
-
зниження гостроти концентрації уваги;
-
шкірні алергічні реакції;
-
інші реакції на тлі індивідуальної непереносимості компонентів, включаючи ангіоневротичний набряк, проблеми з дихальною функцією, набряклість обличчя;
-
різке падіння показника артеріального тиску;
-
брадикардія;
-
зниження щільності кісткової тканини на фоні тривалого прийому.
Зазвичай будь-які побічні ефекти швидко зникають при припиненні прийому препарату або зниженні дози, за винятком гострих ситуацій, коли потрібна невідкладна медична допомога.
Важливо обмежити керування транспортними засобами та іншими механізмами з потенційно високою небезпекою для здоров'я людини під час застосування Корвалолу, оскільки має здатність впливати на швидкість реакції.
Ціна та доступність
За критерієм ціни Корвалол – таблетки та розчин – один із найдоступніших препаратів. За доступною вартістю та без рецепта його можна придбати в будь-якому місті України, як і багато інших ліків від стресу.
Аналоги та порівняння з іншими препаратами
Замінники будь-якого препарату підбираються за кількома критеріями:
-
форма випуску;
-
діюча речовина;
-
широта спектра дії;
-
ціна.
Популярні аналоги Корвалолу - це Кардітаб, Валекард, Валосердін.
Список використаної літератури
1. Державний реєстр лікарських засобів;
2. Анатомо-терапевтично-хімічна класифікація (ATX);
3. Нозологічна класифікація (МКХ-10);
4. Офіційна інструкція від виробника.
Популярні питання
Як приймати Корвалол?
Схема прийому вибирається індивідуально. Стандартна доза – від 15 до 30 крапель, якщо це розчин. Його потрібно розчинити з водою в невеликій кількості або просто накапати розчин на шматок цукру. Підвищені дози, у тому числі близько 50, застосовують лише в екстрених випадках разово.
Пігулки приймають по 1 прим. 2-3 рази на день, без прив'язки до їжі.
Корвалол скільки крапель?
Оптимальна кількість, при якій швидко досягається очікуваний ефект та знижуються ризики розвитку побічних явищ, – 15-30 крапель.
Через скільки діє Корвалол?
Ці ліки мають дуже високий показник біодоступності. Всмоктування активних речовин починається вже в під'язикової області, що забезпечує швидкодію протягом 5-10 хвилин. Іноді, залежно від дози та виробника препарату, дія розвивається через 15-45 хвилин. Тривалість ефекту зберігається до 3, іноді 6 годин, залежно від кількості препарату.
Що краще заспокоює Валідол чи Корвалол?
Обидва ці ліки мають різний компонентний склад, а також принцип дії. Валідол надає координацію рефлекторної дії. Він гнітить ЦНС. Корвалол має не тільки седативний, а й спазмолітичний ефект, у нього набагато ширший перелік показань.
З огляду на наявність у препараті Корвалол фенобарбіталу важливо виключити його прийом дітьми, вагітними жінками. І тут краще використовувати Валідол. Його ефективність дещо нижча, але й побічних ефектів, ризиків теж менша.
Що краще для сну Корвалол чи Валер'янка?
Обидва ці лікарські засоби мають заспокійливу та спазмолітичну дію. Проте хімічний склад препаратів кардинально відрізняється. В основі Валер'янки - натуральна речовина (ефірні олії валеріани). Тому вона вважається безпечнішою. Однак варто враховувати, що за рахунок природної основи препарату його дія проявляється дещо повільнішою, розслаблення відбувається м'якше, поступово. Але перевага й у тому, що Валер'янка при курсовому прийомі дає пролонгований ефект і не викликає серйозних проблем із печінкою чи інших гострих реакцій організму.