Для поліпшення роботи сайту ми використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати сайт, ви погоджуєтеся з цим.
Особливості профілактики грипу та ГРВІ
Опубліковано: Жовтень 31, 2017
Категорії: Корисні статті
ГРВІ - це гострі респіраторні вірусні інфекції, які практично ніколи не стають причиною виникнення будь-яких ускладнень. Ознаки захворювання супроводжуються дискомфортними відчуттями, але вони не такі важкі, як при грипі. Недуга розвивається не відразу: спочатку погіршаться самопочуття людини, з'являється слабкість, сонливість, втома. На наступну добу спочатку з'являється сухий кашель, який через деякий час перетворюється на вологий.
Симптоматика однакова як для дорослих, так і для дітей. При появі перших ознак варто починати лікування. Найдієвіші засоби, які допоможуть позбутися від хвороби і її наслідків, може порекомендувати тільки кваліфікований лікар - займатися самолікуванням ні в якому разі не можна. Терапевтична тактика та особливості профілактики залежать від збудників ГРВІ та ГРЗ, важкості захворювання и можливих ускладнень. Також велике значення має правильне розподілення сил і засобів імунної системи на час досить тривалої дії епідемії сезонного грипу (зазвичай це кілька місяців).
Найдієвішими вважаються наступні заходи профілактичного характеру:
- масковий режим;
- використання оксолінової мазі;
- регулярний туалет порожнини носа;
- проведення очищення організму;
- гігієнічні заходи;
- раціональне споживання вітаміну С;
- використання адаптогенів;
- тренування системи виділення народними засобами.
Виключається лікувальне голодування, будь-яка обмежувальна дієта, забороняється загартовування холодом, обливання холодною водою. Рекомендується застосування загальнозміцнюючих заходів, вживання стимуляторів синтезу ендогенного інтерферону та прийом полівітамінних мінеральні комплексів. Важливо також активувати травну систему народними засобами, поступово збільшуючи середньодобове вживання рідини до 4-5% від маси тіла.
Як це зробити правильно?
Носіння масок не захистить від окремих вірусів грипу, але не пустить в організм їх скупчень, які переміщуються на частинках слизу або харкотиння, а також пилу. Цим необхідно користуватися при профілактиці грипу, ГРВІ, а також збудників ГРЗ. І якщо не уникнете захворювання, то ускладнення вірусної інфекції точно.
Якщо слизові оболонки носа будуть вкриті оксоліновою маззю, а Ви частіше будете робити вдихи через ніс - віруси грипу, які проскочили марлевий бар'єр, загинуть на цьому етапі. Іноді замість оксолінової мазі використовують вазелін. Він також не дратує порожнину носа при тривалому застосуванні і може посилити захист, тому що частина вірусів грипу, парагрипу, ріносинцитіальної інфекції до нього таки прилипне. Але носове дихання не скасовується. Посилити місцевий імунітет можна, регулярно проводячи туалет порожнини носа - промиванням слабким розчином кухонної або морської солі (2-3%). Також рекомендовано очищати ніжну слизову механічними засобами (бинт і іншими).
Можна використовувати на етапі профілактики грипу адаптогени, але не варто надмірно підвищувати дозування і учащати прийом. Якщо доза стимуляторів імунітету перевищить можливості організму – Ви самостійно придушите свій імунітет. А це призведе до серйозних ускладнень вірусної інфекції. Рекомендовано використовувати в профілактиці сезонного грипу, ГРВІ і ГРЗ полівітамінні препарати, приймати мінеральні комплекси, особливо у вигляді правильно приготованих овочів і фруктів, продуктів і страв з них.
Препарати для профілактики вірусних інфекцій і захворювань (грипу та ГРВІ) у дітей
Той факт, що віруси знаходяться в організмі людини всередині клітин, обумовлює складності лікування вірусних інфекцій. Знищити вірус, не пошкодивши при цьому саму клітину, дуже проблематично. Специфічна профілактика ГРВІ у дітей препаратами до теперішнього часу залишається недосконалою, так як віруси відрізняються великою різноманітністю і мінливістю. Тому головний принцип лікування вірусних інфекцій - допомогти організму самому перемогти вірус. Ефективні препарати для профілактики грипу та ГРВІ у дітей представлені в дуже обмеженій кількості, і всі вони, як правило, діють на певний вірус або групу вірусів. Так, наприклад, ремантадин діє лише на вірус А, в той час як ацикловір активний лише відносно вірусів групи герпесу.
Засобами специфічної профілактики респіраторної інфекції у дітей раннього віку є екзогенний лейкоцитарний інтерферон і протигрипозний гамма-глобулін. Найважливіша задача противірусного імунітету - вироблення інтерферону, який є захисним білком. Вибираючи препарати для профілактики вірусних інфекцій у дітей, слід знати, що інтерферон виробляється у відповідь на впровадження в клітку вірусу. Він змінює роботу клітин таким чином, що вони стають несприйнятливими до нього і не беруть участі в його розмноженні. Одночасно під його впливом активуються імунні клітини - лімфоцити і макрофаги. Інтерферон захищає організм від багатьох респіраторних вірусів. Чим більше виробиться інтерферонів, тим легше протікає захворювання, швидше настає одужання і менше буде ризик ускладнень.
Інтерферон застосовують у дітей, що були в контакті з хворою людиною, мають важкі хронічні захворювання або вроджені вади розвитку, часто хворіють в період підйому захворюваності в дитячих колективах, під час спалаху ГРВІ. Він застосовується і для лікування в перші 3 дні захворювання з метою зменшення інтоксикації: дитина повинна отримувати препарат 4-6 разів на добу.
Препарати для профілактики вірусних захворювань у дітей включають в себе весь спектр глобулінів або специфічних білків крові, які реагують на вторгнення вірусів. Протигрипозний гамма-глобулін проводиться з донорської крові людей, які перехворіли на грип, тому він містить велику кількість протигрипозних захисних антитіл, знешкоджуючих віруси (в основному віруси грипу). Вводиться протигрипозний гамма-глобулін дітям грудного віку, які часто хворіють, що контактували з хворими, а також в період епідемії грипу, при занесенні вірусної інфекції в дитячий колектив, особливо в групи дітей раннього віку.
Профілактичні щеплення дійсно ефективні, проте допомагають не у всіх випадках. Антигени вірусу, представлені поверхневими білками, які розпізнає імунна система людини, постійно змінюються. Існуючі вакцини містять обмежений набір цих антигенів, тому ефективні тільки проти вірусів, що їх містять.
Що дати дитині: які ліки дітям для профілактики ГРВІ
У зв'язку з тим, що специфічні заходи захисту проти ГРВІ ще дуже нечисленні, не завжди достатньо надійні, в профілактиці цих захворювань у дітей на перше місце виходять заходи неспецифічного характеру. В першу чергу батькам варто звернути увагу на імуномодулятори рослинного походження. Це може бути імуннал, ехінацея, корінь елеутерококу, муміє і багато іншого. Починати давати подібні препарати слід задовго до настання сезону простудних захворювання.
Серед ефективних дитячих ліків слід виділити арбідол, який дозволяє виключити ризик розвитку вірусної інфекції вже на етапі прямого контакту з джерелом інфекції. Давати арбідол можна дітям з 1 року. Дози розраховуються індивідуально педіатром. Також з метою профілактики можна використовувати оксолінову мазь, таблетки оцілококцінум і багато іншого. Але не варто нехтувати і більш доступними засобами.
Неспецифічна профілактика ГРЗ у дітей складається з цілого комплексу заходів:
- правильний догляд за дитиною починаючи з перших днів життя;
- раціональне харчування;
- режим дня;
- заходи загартування;
- систематичні заняття фізкультурою.
Необхідно пам'ятати і виконувати правила догляду за маленькою дитиною.
Все, що стикається з дитиною (посуд, пелюшки, білизну), повинно міститися в чистоті, в приміщенні завжди повинен бути свіже повітря. Важливим є і регулярне проведення гігієнічних процедур: до 6 місяців купати малюка щодня, потім - через день, на другому році життя разом з щоденними ранковими гігієнічними процедурами повинні бути присутніми загальні гігієнічні ванни не рідше 1 разу на 5 днів (з милом). Правильне збалансоване харчування - важливий фактор не тільки для нормального розвитку дитини, але і для попередження захворювань, в тому числі ГРВІ. Чим молодша дитина, тим більший вплив харчування надає на його здоров'я.
Своєчасне, регулярне проведення цих заходів є основою для хорошого фізичного і психічного розвитку дитини, зменшує його сприйнятливість, а отже, підвищує стійкість до різних захворювань, зокрема до респіраторних інфекцій.
Автор: Громадська Яна
Оновлено: 12.12.2024
Перевірено