Для поліпшення роботи сайту ми використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати сайт, ви погоджуєтеся з цим.
Як обрати вітаміни для школярів
Опубліковано: Вересень 01, 2017
Категорії: Корисні статті
Нормальний розвиток та міцне здоров'я дітей шкільного віку неможливе без вітамінів. Отримуючи потрібну кількість корисних речовин, вони легко справляються з навчальними навантаженнями, вільно концентруються на завданнях і швидше засвоюють новий матеріал. Вітамінні та вітамінно-мінеральні комплекси є справжнім порятунком у разі неможливості організації збалансованого харчування.
Необхідність прийому допоміжних корисних речовин зумовлена віковими особливостями дитячого організму, специфікою його фізичного та психоемоційного розвитку.
Основні показання до призначення вітамінних комплексів:
- зниження інтелектуальних здібностей;
- проблем із виконанням вимог шкільної програми;
- погіршення пам'яті;
- проблеми із концентрацією уваги;
- поганий апетит;
- нераціональне меню;
- сезонний брак вітамінів у продуктах харчування;
- тривала медикаментозна терапія (наприклад, лікування антибіотиками);
- часті застудні захворювання;
- відновлення після гострих хвороб;
- підвищені спортивні навантаження;
- підготовка до іспитів та олімпіад.
Однак існує й низка протипоказань – це розвиток гіпервітамінозу, індивідуальна непереносимість та тяжкі захворювання у дитини. Призначати вітаміни має виключно лікар.
Вікові потреби
Кісткова система дітей шкільного віку (з 7-8 років) піддається серйозним випробуванням. Хребетний стовп, який ще повністю не сформувався, довго перебуває у неправильному становищі, що часто спричиняє сколіотичні зміни. Основна частина внутрішніх органів працює так само, як і у дорослих, до 9-10 років до кінця розвивається ендокринна система, покращується імунітет та діти, як правило, менше хворіють. Збільшується грудна клітка, остаточно формується легенева тканина, а дихання сповільнюється.
Що стосується психічного розвитку, то дитина все краще сприймає інформацію, але ще не вміє надовго зосереджувати увагу, багато міркує та аналізує. Зазвичай у цьому віці дитина уже нормально почувається в колективі, однак є діти, які погано адаптуються серед однолітків.
Особливості вибору
Основний акцент розробки раціону харчування малюка слід зробити не так на енергетичної цінності, як на насиченості корисними речовинами. Велике значення має отримання достатньої кількості білка, жирів та вуглеводів у потрібній пропорції. Важливо також правильно розподілити калорії протягом дня.
Вплив вітамінів на дитячий організм недооцінювати не можна. Стресові ситуації, викликані збільшенням навантажень і входженням в новий колектив, постійні перевтоми, складності з концентрацією уваги, порушення харчування і безліч інших проблем - все це можна легко усунути, правильно підібравши вітамінний комплекс.
Найбільш потрібними для дитини шкільного віку є такі вітаміни:
- В1 – даний компонент дозволяє значно покращити харчування головного мозку та активізувати пізнавальну діяльність, а діти починають краще запам'ятовувати навчальні матеріали. Нестача цього вітаміну часто викликає проблеми з пам'яттю, призводить до дратівливості та підвищеної стомлюваності;
- При сильних розумових навантаженнях дитині не обійтися без вітаміну В2, який відповідає за вироблення енергії. Нестача цього компонента призводить до слабкості, зниження апетиту та частих запаморочень;
- В3 бере участь у виробництві енергії у нервових клітинах, за рахунок чого активізується мозкова діяльність. Якщо В3 щодня не надходить у достатній кількості, пам'ять погіршується, а втома накопичується з часом;
- Довгострокова пам'ять залежить від вітаміну В5. Його нестача призводить до постійної втоми та проблем зі сном;
- Велике значення у роботі ЦНС має і В6. Якщо його не вистачає, з'являється безсоння, загальмованість мислення та погіршення пам'яті;
- Фолієва кислота надзвичайно важлива для регуляції збудливості нервової системи та швидкості мислення. Її дефіцит викликає апатію та проблеми як з довгостроковою, так і короткостроковою пам'яттю;
- В12 є надзвичайно важливим для пізнавальної функції мозку, зміни режиму сну та неспання. Його нестача призводить до постійної сонливості та запаморочення у дітей;
- Вітамін С також дуже важливий для пам'яті, так як надходження аскорбінової кислоти в потрібних обсягах необхідне засвоєння білка та інших вітамінів (зокрема, групи В);
- Величезне значення має і вітамін Е, який має властивість захищати нервові клітини від руйнівної дії вільних радикалів та токсичних речовин. Крім того, його вживання зміцнює судинні стінки, що також позитивно впливає на функції пам'яті.
Забезпечення надходження достатньої кількості зазначених вітамінів є надзвичайно важливим для повноцінного розвитку дітей шкільного віку.
Крім функціонування нервової системи (пам'яті, уваги, мислення, активності) дуже важливо зміцнити захисні сили організму дитини. Імунітет школяра постійно зазнає підвищених навантажень і його слід підтримати вітамінами. У раціоні дитини має бути достатньо джерел вітамінів C і A, E і D. Саме ці компоненти грають величезне значення у захисті організму від вірусів і мікробів. Якщо немає можливості забезпечити надходження цих речовин з їжею, найкраще віддати перевагу мультивітамінним комплексам.
Що стосується форми випуску, то вітаміни для школярів представлені в різній формі - це солодкі гелі та сиропи, тверді жувальні таблетки або мармеладки, таблетки в оболонці, капсули, драже і розчини для ін'єкцій. Якщо батьки будуть давати дітям вітаміни в надто великих чи недостатніх кількостях, це негативно позначиться на їхньому здоров'ї. Тому раціональніше віддавати перевагу таблетованій формі, оскільки там чітко розподілене дозування.
Початок шкільного періоду – це причина обов'язкового відвідування педіатра, який надасть необхідні рекомендації щодо адаптації до нового режиму, проведе необхідні дослідження та на підставі їх результатів призначить відповідний вітамінний комплекс. Як і будь-які лікарські препарати, купувати їх можна лише в аптечній мережі.
Автор: Громадська Яна
Оновлено: 12.12.2024
Перевірено