ПРИ ОПТИМАЛЬНІЙ ТЕМПЕРАТУРІ

Більшість ліків розрахована на зберігання за середньої кімнатної температури — від 15 до 22 градусів тепла. Якщо ж анотація передбачає особливі умови зберігання (у сухому та прохолодному місці), цей препарат можна покласти в холодильник. При кімнатній температурі в затемненому місці, уникаючи нагрівання сонячними променями, зазвичай зберігають тверді та газоподібні (аерозолі) лікарські форми. До речі, у сучасних холодильниках зазвичай є спеціальні відділи для ліків. Незалежно від того, є такі камери чи ні, ліки в холодильнику все ж таки слід додатково захистити від вологи (наприклад, поклавши в коробку, поліетиленовий пакет).

У прохолодній атмосфері бажано зберігати м'які лікарські форми (мазі, пластирі, свічки, пігулки). Як правило, їх можна зберігати на середніх полицях холодильника. На нижні полиці дверцята можна поставити флакони з рідкими лікарськими формами.

Змерзлі медикаменти краще не вживати. Влітку фактором ризику для медикаментів є спека. Під впливом високих температур ліки можуть змінити свою властивість. Насамперед, це стосується гормональних препаратів, антибіотиків та ліків, виготовлених на основі бактеріальних культур (вакцини, сироватки). Іноді для того, щоб ліки подібного типу незворотно змінили свою дію, необхідно зовсім небагато часу. Наприклад, якщо ампули інсуліну знаходяться при підвищеній температурі більше години, то ліки вже через місяць не допомагатимуть, а найперший засіб при серцевих нападах – нітрогліцерин, втратить свої якості вже через добу. Для людей, які страждають на серцево-судинні захворювання та хворих на цукровий діабет така недбалість може коштувати життя. Тому термін придатності, вказаний на упаковці ліків, відповідатиме дійсності лише в тому випадку, якщо при зберіганні дотримано правильного температурного режиму.

Нажаль, температурний режим зберігання влітку порушують деякі аптеки. Якщо в приміщенні влітку не працює кондиціонер, то від покупки ліків краще утриматися. Коли ви купуєте гормональні препарати, препарати в ампулах, антибіотики, вакцини, слід звернути увагу, звідки провізор їх дістає. Якщо з холодильника, то упаковка на дотик має бути прохолодною. А якщо ні, то від покупки потрібно відмовитися і відвідати іншу аптеку.  Слободюк Сергій, завідувач «Аптека Доброго Дня», м.Київ :

В аптеці препарати зберігаються згідно з фармацевтичною групою та режимом зберігання. Інформація про режим зберігання завжди вказується в інструкції до препарату та на упаковці. Більшість препаратів зберігаються за температури не вище +25, так званої "кімнатної температури". Також у торговому залі розміщено два холодильники, в одному містяться препарати, які повинні зберігатися при температурі від +2 до +8, в іншому – від +8 до +15. В аптеці щодня ведуться журнали обліку температури як у торговому залі, і у кожному з холодильників.

В ТЕМРЯВІ

Більшість препаратів «боїться» світла. Під його впливом в ампулах і бульбашках можуть протікати різні хімічні реакції, що призводять до того, що ліки втрачають ефект, а то й зовсім псуються настільки, що можуть призвести до отруєння. Тому зберігати аптечні засоби найкраще в шафці з непрозорими дверцятами. Найшвидше лікарські препарати руйнуються під впливом яскравого сонячного світла.

ПОДАЛЬШЕ ВІД ВОЛОГИ

Абсолютно всі таблетки, капсули, порошки, перев'язувальний матеріал, пластирі гігроскопічні, тому активно вбирають вологу, легко намокають і псуються. Тому їх категорично заборонено зберігати, наприклад, у шафці у ванній кімнаті. Не найкраще місце для них також кухня, особливо шафи, розташовані неподалік плити. Крім вологи, ліки тут зазнають ще й впливу нестабільної температури.

БЕЗ ДОСТУПУ ПОВІТРЯ

У відкритому стані можливе випаровування ліків, поглинання ними летких речовин або реакція з киснем повітря. Тому флакони слід щільно закривати. Таблетки зберігають у заводській герметичній упаковці.

У ДОСТУПНОМУ МІСЦІ, АЛЕ НЕ НА ВИДУ!

Бажано, щоб доступ до домашньої аптечки був зручним і не створював проблем із пошуком ліків у потрібну хвилину. Однак запаси ліків не можна зберігати на увазі, особливо якщо в будинку є маленькі діти, психічно хворі та люди похилого віку з ослабленим зором. Це стосується і домашніх тварин.

 ТАБЛЕТКИ І НАСТОЇ - В РІЗНИХ МІСЦЯХ!

Медикаменти для зовнішнього та внутрішнього вживання рекомендують тримати у різних пакетах. Або ставити на окремі полиці шафки, де зберігаються ліки. Засоби для обробки ран і опіків у флаконах - перекис водню, зеленку, йод - бажано зберігати окремо від ліків, краще в тарі з кришкою, що герметично закривається.

ЩО РОБИТИ З ПРОСТРОЧЕНИМИ ЛІКАМИ

Прострочені медикаменти є комбінацією речовин з непередбачуваною дією. Тому дотримуйтесь правила: як тільки термінИ зберігання спливли - викиньте ліки. З таблетками, що підлягають утилізації, чинимо так: звільнити кожну від упаковки (у тому числі капсули), загорнути в папір і покласти у відро для сміття. Нічого не виливайте і не викидайте у каналізацію!

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ

Слідкуйте за терміном придатності ліків та своєчасно поповнюйте запаси. На всіх лікарських препаратах мають бути етикетки. Зберігайте ліки в індивідуальних упаковках та дотримуйтесь умов зберігання, вказаних в інструкціях. У потрібну хвилину ви зможете швидко визначити, які ліки зберігаються вдома, якщо вести міні-реєстр наявних ліків (цей список не загубиться, якщо прикріпити його до кришки аптечки). Перед тим, як прийняти ліки або дати його хворому, уважно прочитайте інструкцію. Особливу увагу слід звертати на протипоказання до застосування, запобіжні заходи, особливості взаємодії з іншими лікарськими препаратами. Ліки, які пройшли ревізію, нестимуть добру службу і поза домом – чоловікові у відрядженні, батькам – на дачі, дитині – у таборі або під час екскурсії в інше місто. Вам не доведеться хвилюватися за близьких, якщо потрібні ліки будуть у них під рукою. Для зручності хворих, які самостійно приймають ліки, використовуйте спеціальні пенали – для індивідуального та режимного (ранок, опівдні, обід, вечір) вживання лікарських препаратів (таблеток та капсул).

Де б ви не вирішили зберігати ліки, намагайтеся, щоб у аптечці завжди був порядок. Пересипати пігулки в інші ємності або відрізати частини від блістерів із пігулками вкрай небажано. Інакше зростає ризик помилково прийняти не ті ліки або в потрібний момент не виявити необхідних вказівок на термін придатності. Прострочені ліки приймати в жодному разі не можна: реакція організму на них може бути абсолютно не передбачуваною. Тому краще зберігати препарати в оригінальній упаковці, з інструкцією всередині.

Підібрати правильні вітаміни, медикаменти та товари для догляду допоможуть кваліфіковані фармацевти «Аптека Доброго Дня». Всі товари, представлені в мережі «Аптека Доброго Дня», мають необхідну сертифікацію, проходять спеціальну перевірку двічі на день та зберігаються в умовах, які суворо відповідають стандартам.

"Аптека Доброго Дня" - це піклування!