Для поліпшення роботи сайту ми використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати сайт, ви погоджуєтеся з цим.
Вимірюємо тиск правильно
Опубліковано: Липень 01, 2016
Категорії: Корисні статті
Насамперед – що ж ми вимірюємо?
Артеріальний тиск – показник того, з яким зусиллям тисне на стінки судин кров, виштовхнута із серця. Вимірюють два порогові значення - верхнє і нижнє, або систолічний і діастолічний тиск. Систолічний – тиск у момент виштовхування крові із серця, діастолічний – у момент його наповнення венозною кров'ю.
Як виміряти тиск правильно?
Існує 5 простих правил вимірювання тиску.
- Тиск міряють на руці, де воно, як правило, вище (тому вперше тиск міряють на обох руках);
- Перш ніж вимірювати тиск, треба заспокоїтися (відпочивати, не нервувати), ніякої фізичної активності за 5 хвилин до виміру (і стимуляторів – за годину до виміру);
- Тиск міряють сидячи (рідше – лежачи чи стоячи);
- Манжета тонометру має поміщатися лише на рівні серця, рука – розслаблена;
- Коли тиск міряють постійно - найкраще робити це 2 рази на день в один і той же час.
Чим виміряти?
Зараз використовуються два основних типи тонометрів - механічні та електронні.
Класичний механічний тонометр - це манжета (вона створює надлишковий тиск) плюс манометр. А також фонендоскоп – для реєстрації появи звуків, за якими і відзначається верхній і нижній тиск (за методом Короткова). Вимірювання відбувається так. Манжета накладається на руку (на 2-2,5 см вище за лікоть), потім у неї накачується повітря, перетискаючи артерію. Коли артерія перетиснута і кровообіг у руці зупинився, повітря повільно спускають. Коли тиск у манжеті стане таким, що кров в артерії зможе рухатись, у фонендоскопі лунає специфічний звук («удари серця»). Це і є тиск систоли. При подальшому стравлюванні повітря звуки чути ще деякий час. Тиск, у якому чути останній звук – діастолічний.
Електронні тонометри вимірюють тиск по пульсації судин – її реєструє датчик на манжеті (це називається осцилометричним методом). Тут також повітря накачується в манжету і потім нацьковується, але визначення систолічного та діастолічного тиску (і пульсу) бере на себе електроніка. Не треба ні до чого прислухатися – результати висвітляться на моніторі.
Електронні тонометри бувають автоматичні та напівавтоматичні. Напівавтомати розраховані на вимірювання тиску на плечі. Повітря у манжету нагнітається грушею. Автомати ж накачують повітря самостійно. Серед них є пристрої, призначені для вимірювань на плечі або на зап'ясті. Останній варіант дуже зручний у використанні, але не всі можуть ним користуватися – при порушеннях еластичності судин (насамперед вікових) або при надлишку зайвої повноти вимірювання з їх допомогою неправильні.