Вірусо-бактеріальні фільтри - медичні вироби, що відіграють важливу роль у штучній вентиляції легенів (ШВЛ). Вони призначені для захисту пацієнтів, медичного персоналу та обладнання від бактерій та вірусів.
Функції дихальних фільтрів:
- Пацієнти, які перебувають на штучній вентиляції легень, не здатні дихати самостійно, тому повітряна суміш, що потрапляє у легені, не проходить через ніс природним шляхом. Це за нього виконує дихальний фільтр. Він очищає повітря, що потрапляє в органи дихання, зволожує та зігріває дихальну суміш з апарату ШВЛ;
- Захищають пацієнтів від можливого перехресного інфікування через контур дихального апарату. В результаті частинки, що виділяються з крапель слини або аерозолю, не потрапляють у легені;
- Знижують ризики зараження медичного персоналу повітряно-краплинним шляхом через вентиляційні канали анестезіологічних апаратів.
До того ж стерилізація обладнання є дуже тривалим та трудомістким процесом, тому далеко не завжди є можливість ретельно його обробляти. Особливо це стосується масового ураження пацієнтів при COVID-19, коли спостерігається гостра нестача апаратів ШВЛ у відділеннях інтенсивної терапії. А застосування індивідуальних дихальних фільтрів дозволить використовувати обладнання протягом дня без ризиків заражень.
Що представляють собою дихальні фільтри
Корпуси дихальних фільтрів виготовляють на основі міцних, нетоксичних, екологічно чистих пластиків – поліпропілену, K-Resin, акрилонітрилбутадієнстиролу (ABC). Полімери не схильні до деформації в процесі експлуатації, оскільки мають високу стійкість до ударів і температурних перепадів, а це дуже важливо для забезпечення необхідного рівня герметичності. Пластики також стійкі до впливу агресивних хімічних реагентів, що робить вироби безпечними при обробці розчинами, що дезінфікують. Полімери не вступають у хімічну реакцію ні із засобами дезінфекції, ні із лікарськими препаратами.
Фільтруючі елементи з нетканих синтетичних матеріалів, які ефективно утримують частинки – поліпропіленового волокна, скляних мікроволокон, поліуретану. Найпоширенішими матеріалами для фільтрувальних елементів є спанбонд, мелтблаун, HEPA. Залежно від властивостей матеріалів мембран, що використовуються, фільтри поглинатимуть вологу (гігроскопічні) або, навпаки, не пропускатимуть її (гідрофобні). Обидва типи матеріалів мають волокнисту структуру. Повітря проходить через проміжки між волокнами, а частинки, розмір яких перевищують діаметр пір, застрягають там.
Якщо виробник вказав на ефективність фільтрації 99, 999% для часток >0,3 мкм, то фільтр затримує всі віруси і бактерії, що мають розмір більше 0,3 мікрон. Наприклад, розмір стрептококів становить 0,6-1 мікрон, стафілокока - 0,6-1,2 мікрона, пневмококів - від 0,5 до 1,25 мкм. Проте розмір вірусів набагато менше: більшість із них мають діаметр від 0,02 до 0,3 мікронів. Бактеріально-вірусні фільтри затримають і їх, адже принцип фільтрації тут зовсім інший:
- Дифузійний ефект осаду, при якому частинки осідають на фільтрі за рахунок хаотичного руху. Під його дією частинки починають зміщуватися з лінії потоку. Осідаючи на поверхні. Чим нижча швидкість потоку, тим більші ризики зіткнення частинок із волокном. При фільтрації частинок розміром менше 0,05 мікрон переважає саме дифузійний механізм;
- Інерційний ефект. Коли потоки газу огинають волокно, частинки починають зміщуватися з лінії струму під впливом інерції – наближаючись до волокон, вони осідають. Що розмір частинок, то більша ефективність інерційного осаду;
- Гравітаційний ефект. В цьому випадку патогенні частинки зміщуються з потоку під дією тяжкості. Чим вони важчі, тим вищий ефект;
- Ефект зачеплення. Як тільки частки наближаються до поверхні волокон на відстань свого радіусу, вона зчіпляється з ними та осідає там.
Таким чином, механізм фільтрації дихальних фільтрів є сумою різних ефектів.
Різновиди дихальних фільтрів
Залежно від принципу дії, дихальні фільтри бувають електростатичними та механічними. Перші працюють на основі електростатичних законів та властивостях матеріалу для захоплення частинок. Вони фільтруючі елементи з поліпропіленових волокон мають негативний заряд на одному кінці, а позитивний – на іншому. Власний поверхневий заряд сприяє притягненню частинок патогену до волокон, їх утриманню всередині мембрани та запобіганню потраплянню в дихальні шляхи. Ті краплі рідини, які не потрапили в фільтруючий шар конденсуються на поверхні, що фільтрує, що призводить до зволоження вдихуваного повітря.
Механічні фільтри мають гофровану пористу мембрану із гідрофобних матеріалів. Вони виготовляються із спіненого полімеру або скляного мікроволокна. При видиху тепло і волога з повітря, що вдихається, збираються в целюлозному елементі вологообмінника. При вдиху тепло і волога повертаються до пацієнта. Мембрана не допускає попадання мікроорганізмів у легені. Хаотично розташовані мікроскопічні волокна не пропускають проникнення бактерій, вірусу, грибкових спор. Механічні фільтри краще, якщо утворюється багато конденсату. Оскільки мембрана гідрофобна, непроникність для води ефективно затримує патогени, що розповсюджуються повітряно-краплинним шляхом.
Де купити дихальні фільтри
Якісні та надійні пристрої для апаратів ШВЛ можна купити в «Аптеці Доброго Дня». Ми пропонуємо лише перевірену та сертифіковану продукцію від провідних виробників. Всі вироби перевірені та можуть застосовуватись у клінічних умовах. Співпрацюючи з виробниками безпосередньо, ми формуємо вигідні ціни. Здійснюємо швидку доставку товарів по Україні, ви також можете забронювати онлайн і забрати в найближчій аптеці.