Зовнішні покриви людини мають складну будову, що дозволяє їм виконувати захисну, терморегуляторну, дихальну, ендокринну, метаболічну, рецепторну та функцію виділення. Порушення будь-якої з них, крім місцевих, серйозні наслідки для організму в цілому. Патологічні стани можуть виникати внаслідок збою внутрішніх процесів або фізичного ушкодження. З'ясувати причини захворювання та призначити адекватні препарати для шкіри, покликаний лікар-дерматолог. Однак у багатьох випадках допустиме самостійне застосування цих коштів. Для полегшення пошуку фармацевти намагаються максимально спростити їхню класифікацію. Нижче наведена систематизація, яка використовується у нашій аптеці.
• За спрямованістю дії розрізняють дерматологічні ліки:
- для шкіри голови у вигляді шампунів, розчинів, мазей, що усувають грибкові колонії та лупу;
- мазі, гелі від болю та забій, що містять протизапальні речовини та сполуки, що активують розсмоктування гематом;
- від вугрової висипки та акне, виключаючи прояви пов'язані з гормональними розладами;
- при псоріазі, екземі, свербіння шкіри та укусах комах – розділ об'єднує різні медикаменти, що усувають патологічні процеси, що виникають при перелічених захворюваннях;
- ранозагоювальні – покликані активувати регенераторні здібності;
- від корости, захворювання, викликаного особливим кліщем, що прогризає перебіг в епідермісі;
- Гормональні мазі здатні впливати на імунні механізми;
- протигрибкові речовини для нігтів, виділені в окрему групу, тому що дозволяють знищувати мікотичні друзи, що проникли у важкодоступну нігтьову структуру;
- від вошей покликані знищити, як самих паразитів, і кладки їх яєць;
- від бородавок, руйнування яких відбувається хімічним чином під дію речовин синтетичного або рослинного походження.
Зупинюся на методах лікування, серед яких вагоме значення має медикаментозний вплив. Як правило, таке лікування проводиться в умовах спеціалізованих санаторіїв та спрямоване на хронічні процеси. Такі санаторії є на території України, а останнім часом все більше набирає популярності лікування дерматологічних захворювань у Китаї. У домашніх умовах зручніше скористатися медикаментами. Серед них виділяють засоби лікування шкіри місцевої та системної дії. Для народної медицини характерніше використання фітопрепаратів, у складі яких часто фігурує чистотіл та інші трави. Серед хімічних сполук широке застосування знайшов перекис водню, яку деякі автори розглядають як універсальний засіб, до того ж, порівняно недорогий. З системних методів впливу найчастіше застосовують пігулки для шкіри, що містять різноманітні вітаміни.
Як діють вітаміни для шкіри?
Будь-яким тканинам організму необхідне харчування та покриви тіла не виняток. Щоправда, деяких речовин вони потребують більше. До них належать ретинол, аскорбінова кислота, токоферол, а також селен, мідь та цинк. Останній мінерал є обов'язковим у складі вітамінів від прищів. Таким чином, виробники можуть справедливо позиціонувати деякі медикаменти, як вітаміни для нігтів та волосся. У той же час ділити комплекси вітамінів для особи або тіла необґрунтовано, тому що після всмоктування в кров вони будуть приносити користь у всіх відділах. Звичайні вітамінні комплекси теж підуть на користь, найголовніше звертати увагу на їхній склад. Наприклад, ревіону не поступається своїм спеціалізованим конкурентам, тоді як ціна є більш прийнятною. Чим краще лікувати шкіру, можуть підказати і відгуки людей, які застосовували ліки, що цікавлять. Вітаміни призначаються для сухої та проблемної шкіри, також за їх допомогою можна усунути деякі шкірні висипання.
Як підібрати препарати при ранах?
Відкрита рана є дефектом покривів утворений внаслідок фізичного пошкодження або порушення харчування ураженої області. Найбільш поширеними механічними пошкодженнями є порізи та садна. Вибраний засіб від ран, пов'язаних з механічною дією, повинен насамперед надавати знезаражувальну дію і перешкоджати проникненню нових мікробів. Для цього можна використовувати мазь для загоєння ран з антибіотиком або антисептиком. З народних засобів можна застосовувати порошок з кореня лепехи, подрібнений подорожник, терту моркву або препарати для ран на основі ефірних олій.
Ушкодження на обличчі гояться набагато швидше, ніж, наприклад, на нозі, тому для них не обов'язково купувати спеціальні мазі для швидкого затягування. Рвані рани часто потребують первинної хірургічної обробки. Після операції вони обробляються, як і звичайні не інфіковані ушкодження. Якщо ви маєте справу з гнійною раною, може знадобитися використання таблеток з антибіотиками. При тривалому процесі антибіотик промені підбирати, орієнтуючись на чутливість до нього мікроорганізмів. Не варто намагатися самостійно підібрати антибіотик у разі поширення гнійного запалення по м'яких тканин або формування абсцесу. Неправильна тактика при подібних процесах може спровокувати важкі ускладнення, аж до смерті. Тому при нагноєнні питання, який антибіотик використовувати, промені довірити досвідченому лікарю.
Особливу увагу слід приділити трофічним ушкодженням, різновидом яких є пролежні. На відміну від травматичних, дефекти трофічної природи вимагають насамперед використовувати ліки для ран, що симулюють регенерацію клітин.