У здорової людини серце скорочується 46-93 удари за хвилину у чоловіків, 51-95 ударів за хвилину у жінок. Це середні денні показники, у нічний час пульс уповільнюється. Якщо ж пульс прискорюється до 100 ударів і вище, можна говорити, що виникла тахікардія. Необхідно враховувати: якщо є патологія, відхилення у роботі серця проявляються лише у стані спокою. Поліпшити стан допоможуть пігулки від підвищеного пульсу, але їх потрібно правильно підбирати.
Що таке тахікардія?
Тахікардією називають стан, у якому серце скорочується понад 90-100 ударів на хвилину. При прискореному серцебитті виникає стан, небезпечний життя. Але тахікардія – не самостійне захворювання. Вона є клінічним симптомом, що свідчить про те, що порушена функція серцевого м'яза, з'явилося фізичне або психоемоційне навантаження.
Тахікардія є постійно або виникає за наявності певних умов, наприклад, при виконанні важкого фізичного навантаження або стресу. Як би там не було, необхідно обов'язково приймати препарати для зниження пульсу, звертатися до лікаря, щоб знайти причину підвищеного серцебиття.
Причини та симптоми тахікардії
Тахікардію поділяють на фізіологічну та патологічну. Фізіологічна тахікардія характеризується відсутністю ураження серцевого м'яза. Її ще називають компенсаторною, тому що розвиток відбувається як відповідь на потреби організму в кисні. Часто відбувається під час спортивних занять, при психоемоційному напрузі тощо. Фізіологічну тахікардію можна відрізнити за такими ознаками:
-
не постійна зміна ЧСС;
-
присутність очевидного зв'язку між станом та провокуючим фактором;
-
після того, як провокуючий фактор завершується, ЧСС приходить у норму;
-
немає патологій з боку серця та судин.
Патологічну тахікардію викликає ряд захворювань та станів. Вона проявляється при:
-
гіперфункції щитовидної залози – тиреотоксикозі, гіпертиреозі, дифузному токсичному зобі;
-
захворюваннях надниркових залоз - при гіперфункції відбувається підвищений викид адреналіну в кров;
-
ураженнях провідних шляхів серця – після інфаркту, за наявності вродженої патології клапанного апарату;
-
анемії – у крові знижується рівень гемоглобіну;
-
ураженні серцевого м'яза - перикардит, міокардит;
-
гормональній перебудові організму – вагітності, клімактеричному періоді
Розвиток тахікардії може відбуватися після вживання деяких ліків. Також причиною можуть стати кава, продукти кофеїну, енергетичні напої, сигарети. Препарати від тахікардії підбирають залежно від причини, що її викликала.
Виявляється тахікардія прискореним серцебиттям. Також може з’явитись:
-
біль або відчуття дискомфорту в грудній клітці;
-
запаморочення та загальної слабкості;
-
задишка;
-
ціаноз чи синюшність шкірних покривів.
Про них потрібно обов'язково повідомити лікаря під час відвідування.
Типи препаратів для лікування тахікардії
Препарати при тахікардії ділять за механізмом дії. Можна приймати:
-
Бета-блокатори. Призначені для зниження частоти серцевих скорочень. Завдяки їм блокується вплив адреналіну на бета-адренорецептори. Приймають, щоб лікувати тахікардію, що виникла через стрес, фізичне навантаження або деякі серцеві захворювання.
-
Антиаритмічні препарати. Вони, своєю чергою, діляться на кілька класів, залежно від дії на електричну активність серця. За допомогою канальних натрієвих блокаторів електричні імпульси повільніше проводяться через серце, відбувається блокування натрієвих каналів. Завдяки калієвим канальним блокаторам відбувається подовження реполяризації, відбувається блокування калієвих каналів. Після прийому кальцієвих канальних блокаторів знижується частота серцевих скорочень, серце скорочується із меншою силою, відбувається блокування кальцієвих каналів.
-
Серцеві глікозиди. Приводять до підвищення сили серцевих скорочень та зниження частоти серцевих ударів завдяки підвищенню рівня кальцію всередині клітин.
-
Інгібітори синусового вузла. Відбувається уповільнення активності синусового вузла та зниження ЧСС.
-
Антикоагулянти. Завдяки їхньому прийому відбувається запобігання утворенню тромбів, що має велике значення для пацієнтів, у яких є тахікардія та високий ризик тромбоутворення.
Кожні ліки від тахікардії мають унікальний механізм дії та специфічні показання для застосування. При виборі медикаментів обов'язково потрібно враховувати тип тахікардії, причини, через які вона виникла, індивідуальні особливості пацієнта та наявність супутніх захворювань.
У яких випадках препарати протипоказані?
Як і будь-які медикаменти, таблетки при тахікардії можна приймати не всім. Серцеві глікозиди мають здатність накопичуватися в організмі, тому приймати їх потрібно тільки після призначення лікарем дозування і під його контролем. Протипоказанням є:
-
атріовентикулярні блокади;
-
інфаркти;
-
хронічна ниркова недостатність;
-
інфекційні міокардити;
-
аллергічні реакції на глікозиди.
Прийом блокаторів калієвих каналів, які необхідні, щоб лікувати шлуночкову та надшлуночкову тахікардію, протипоказаний вагітним і жінкам, що годують, а також за наявності гіпотонії, брадикардії та індивідуальної непереносимості компонентів.
Приймати блокатори натрієвих каналів заборонено пацієнтам, у яких діагностовано хронічну ниркову та печінкову недостатність, гіпотонію, гострий інфаркт міокарда, хронічну обструктивну хворобу легень, індивідуальну непереносимість.
Прийом блокаторів кальцієвих каналів часто призначають при шлуночковій аритмії. Протипоказаннями до їх прийому є наявність кардіогенного шоку, гіпермагніємії, ніперкаліємії, гострої та хронічної ниркової недостатності, брадикардії, атріовентрикулярних блокад, індивідуальної непереносимості компонентів.
Як вибрати правильний препарат
Якщо виявлено тахікардію, ліки підбирають з урахуванням причин її утворення. При цьому проводять низку діагностичних обстежень: електрокардіограму, ехокардіограму, аналіз крові та інші. Лікар після вивчення отриманих результатів визначає план лікування, зокрема, особливості медикаментозної терапії. Незважаючи на те, що медикаменти є досить ефективними, вони не замінять належного медичного обслуговування. Приймати їх потрібно лише під наглядом фахівця.
Медикаментозна терапія серцево-судинних захворювань – не єдина міра. Також пацієнт повинен змінити спосіб життя та не забувати про клінічний контроль. Наприклад, через високий кров'яний тиск може розвинутись артеріальна недостатність та інші стани. Запальні процеси можуть спричинити підвищення ризику розвитку аритмії та інших патологій. Велике значення має регулярний контроль артеріального тиску та лікування можливих коливань. Для цього призначають прийом діуретиків, бета-блокаторів або інгібіторів АПФ, завдяки яким знижується розвиток ускладнень. Самолікування може бути небезпечним для здоров'я, тому призначати засіб від тахікардії може лише лікар.
Не менш важливою є профілактика серцево-судинних захворювань. Пацієнту рекомендують дотримуватися здорової дієти, виконувати регулярні фізичні вправи, відмовитися від куріння та контролювати рівень стресу.
Список використаної літератури
https://heart.kyiv.ua/
Державний реєстр лікарських засобів України
Популярні питання
Який препарат найефективніший при тахікардії?
У якості першої допомоги використовують седативні засоби: Валокордин, Корвалол, Гліцин, настойка валеріани. Після обстеження лікар призначає препарати залежно від типу тахікардії.
Як швидко починають діяти ліки при тахікардії?
Лікарські препарати починають діяти протягом кількох хвилин. У цей час можна виконати просту вправу: після глибокого вдиху затримати дихання кілька секунд, потім зробити повільний видих. Повторити три-чотири рази.
Чи можна пити пігулки від тахікардії без рецепта лікаря?
Лікарські препарати призначають залежно від типу тахікардії. Перед призначенням потрібне обстеження. Приймати ліки слід лише після призначення лікарем.
Які побічні ефекти можуть виникнути під час прийому ліків від тахікардії?
Залежно від стану пацієнта та особливостей організму, після прийому ліків від тахікардії можлива поява: