Фолієва кислота
Для підтримки здоров'я та хорошого самопочуття важливий баланс вітамінів та мінералів. Фолієва кислота – водорозчинний вітамін В9, який організм отримує з продуктів харчування та спеціальних дієтичних добавок. Вона міститься в зелених листових овочах, деяких видах цитрусових, дріжджах, бобових культурах, хлібі з борошна грубого помелу, меді.
Вітамін В9 синтезується кишковою мікрофлорою, необхідний для нормального розвитку кров'яних клітин, зокрема, виникнення і дозрівання мегалобластів, утворення нормобластів. Тому фолієву кислоту важливо купити всім, хто піклується про своє здоров'я. Розглянемо показання та протипоказання до прийому, особливості вживання фолієвої кислоти під час вагітності та інші важливі аспекти.
Для чого потрібна фолієва кислота
Фолієва кислота необхідна для утворення клітин у кістковому мозку та їх поділу. Тому організму без неї просто не обійтися в молодшому та підлітковому віці. Вітаміни для вагітних обов'язково включають фолієву кислоту. Цей вітамін також бере участь у поділі ДНК. Він важливий і для інших біохімічних процесів організму:
- підтримка цілісності клітинних мембран;
- синтез білих і червоних клітин крові;
- баланс гормонів;
- детоксикація;
- перетворення вуглеводів в енергію;
- обмін холіну;
- стимуляція кровотворення;
- синтез амінокислот.
Приймати препарат необхідно при дефіциті вітаміну В9 в організмі. Це може проявлятися проблемами з виношуванням дитини, вродженими аномаліями плода, жіночим безпліддям, мегалобластною анемією, депресією в тяжкій формі, когнітивними порушеннями. Небезпека дефіциту фолієвої кислоти полягає в тому, що на ранніх стадіях специфічних ознак немає. Про проблему можуть свідчити підвищена втомлюваність, зниження апетиту, безпричинна дратівливість.
Показання та особливості застосування
Фолієва кислота показана при багатьох патологіях, зокрема при макроцитарній анемії. Препарати від анемії, які призначають вагітним, обов'язково містять фолієву кислоту. Прийом цієї вітамінної добавки доцільний при лейкопенії, недостатній кількості лейкоцитів у крові. Розглянемо інші захворювання та стани, при яких лікарі призначають прийом вітаміну В9. До них належать:
- хронічний гастроентерит;
- туберкульоз кишечника;
- психічні розлади;
- епілепсія;
- псоріаз;
- депресія та підвищена тривожність;
- стрес і хронічна втома;
- дисплазія шийки матки.
- інтоксикація алкогольного походження.
Також фолієву кислоту вживають для підтримки здоров'я волосся та нігтів. Вона може стимулювати сплячі волосяні фолікули, покращувати мікроциркуляцію шкіри голови, знижувати ризик появи ранньої сивини. Результати деяких досліджень свідчать, що вітамін В9 може прискорювати метаболізм, стимулювати здорове схуднення.
Застосовувати препарати фолієвої кислоти необхідно, дотримуючись вікової дозування: перевищувати її категорично заборонено! Для дорослих вона становить до 5 мг на день в лікувальних цілях. У разі дітей дозування препарату підбирає лікар-педіатр індивідуально. Вагітним жінкам рекомендується приймати вітамін В9 таким чином:
- планування вагітності – 400 мг/добу;
- перший триместр – до 800 мг/добу;
- другий триместр – до 800 мг/добу;
- лактація – до 600 мг/добу.
Для кращого засвоєння приймати добавку рекомендується після їжі. Активна речовина препарату швидко і добре зв'язується з білками крові, а в печінці біотрансформується в активну форму – тетрагідрофолієву кислоту. Максимальна концентрація в крові досягається через 30 – 60 хвилин після прийому добавки.
Кому корисно приймати фолієву кислоту
Прийом фолієвої кислоти корисний дорослим і дітям. Її призначають в лікувальних та профілактичних цілях. Розглянемо, як вітамін впливає на стан здоров'я пацієнтів залежно від статі та віку.
- Діти. Допомагає зміцнити імунітет, підтримує роботу серцево-судинної системи, регулює процес утворення еритроцитів.
- Літні люди. Підтримує центральну нервову систему, може знизити ризик розвитку деменції або хвороби Альцгеймера.
- Чоловіки. Зменшує кількість сперматозоїдів з дефектами ДНК, з неправильним кількістю хромосом. У поєднанні з вітаміном Е фолієва кислота стимулює сперматогенез та збільшує обсяг виділеної сперми.
- Жінки. Вітамінні комплекси для жінок на основі вітаміну В9 підтримують здоров'я шкіри, нігтів, волосся, регулюють гормональний фон, знижують ризик неуспішної вагітності, пом'якшують симптоми клімаксу.
Також фолієву кислоту призначають в комплексі з іншими вітамінами та мінералами. Разом з кальцієм вона зміцнює кістки, з цинком – застосовується в терапії чоловічого безпліддя. Комбінація вітаміну В9 та заліза допомагає справлятися з анемією у дорослих, немовлят та дітей. У поєднанні з магнієм фолієва кислота зменшує менструальні болі.
Фолієва кислота для вагітних
Фолієва кислота для вагітних необхідна, це прописано в національних протоколах ведення вагітності та рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров'я. Починати її прийом акушери-гінекологи та репродуктологи радять ще на етапі планування вагітності, тому варто заздалегідь купити фолієву кислоту в аптеці.
Показання до призначення
Основне показання до призначення — вагітність. Якщо вона протікає без ускладнень, призначають невеликі профілактичні дози вітаміну В9. Вищі дози призначають жінкам з дефіцитом фолієвої кислоти або тим, хто має ризик рецидиву дефектів нервової трубки. Вона бере участь у багатьох життєво важливих процесах:
- формування ДНК;
- ділення клітин і утворення нових;
- гемопоез (процес утворення, розвитку та дозрівання клітин крові).
Чому фолієва кислота так важлива для вагітних? Її дефіцит може негативно впливати на стан самої жінки та плоду. Це може призвести до таких наслідків:
- відшарування плаценти, переривання вагітності або передчасних пологів;
- анемії у майбутньої матері та плоду;
- розвитку внутрішньоутробних патологій, зокрема дефекту нервової трубки, порушення розумового розвитку, гідроцефалії.
Дефіцит фолієвої кислоти не має специфічних симптомів, його часто приймають за втому та прояви токсикозу. При дефіциті вітаміну В9 можуть з’являтися блідість шкіри, висипання, підвищена втомлюваність, постійні перепади настрою, погіршення концентрації уваги, погіршення пам’яті.
Протипоказання до використання
Фолієва кислота для вагітних дуже важлива, але має певні протипоказання, які необхідно враховувати. Перш за все, йдеться про підвищену чутливість до вітаміну В9. До інших протипоказань належать:
- злоякісні новоутворення;
- недостання кобаламіну (вітаміну В12) в організмі;
- анемія перніціозного типу.
Які можливі побічні явища?
Побічні явища від прийому фолієвої кислоти можуть включати висипи на тілі, свербіж, почервоніння шкіри. Якщо рекомендована дозування суттєво перевищена, можуть виникнути такі симптоми:
- Нервове збудження і підвищена роздратованість.
- Метеоризм і порушення стулу.
- Застійні процеси в сечовому міхурі.
- Збої в роботі нирок.
- Судоми.
- Нудота і блювання.
- Відчуття болю і дискомфорту в животі.
Важливо розуміти, що приймати фолієву кислоту можна лише за призначенням лікаря. Також важливо враховувати, що деякі препарати знижують концентрацію вітаміну В9 в організмі:
- протисудомні засоби;
- анальгетики;
- естрогени;
- антациди.
Якщо вам потрібна фолієва кислота, ціна якої доступна, зверніть увагу на пропозицію онлайн аптеки Доброго Дня. Тут ви знайдете широкий асортимент вітамінів та лікарських засобів синтетичного і натурального походження з доставкою по Україні.
Список використаної літератури
- 2022, Волинський Д.А., Вакалюк І.П. Комбінований вплив мельдонію та фолієвої кислоти на якість життя пацієнтів із стабільною ішемічною хворобою серця та супутньою артеріальною гіпертензією.
- 2022, Годун А. Розробка шляхів підвищення комплаєнтності при застосуванні фолієвої кислоти у вагітних.
- 2023, Якимчук Ю., Бойчук А. Концентрації Д-димеру, фолієвої кислоти та гомоцистеїну у вагітних із постковідним синдромом.