Серед усіх хворих на діабет близько 90% людей мають цукровий діабет 2 типу. У цьому захворюванні інсулін, вироблюваний підшлунковою залозою, перестає сприйматися організмом і бере участь у розщепленні глюкози. Причинами такого порушення обмінних процесів можуть бути:

  • ожиріння;
  • недостатня фізична активність, що посилює ожиріння;
  • неправильне харчування з великою кількістю жирів та простих вуглеводів;
  • генетична схильність.

Докладніше про причини та симптоми цукрового діабету ми розповідали у попередній статті, цього разу пропонуємо сконцентруватися на методах профілактики даного захворювання. У статті наводяться лише фактори, що співвідносяться з діабетом 2-го типу, оскільки він безпосередньо передує діабету 1-го типу.

У профілактиці цукрового діабету найважливішими є два кроки:

Дієта, дрібне харчування до 5 разів на день.

Вживання рафінованих вуглеводів (цукор, мед, джеми тощо) та насичених жирів має бути знижено до мінімуму. Основу харчування повинні становити складні вуглеводи та продукти, багаті на розчинні волокна. У відсотковому співвідношенні вміст вуглеводів у їжі має бути 60%, жирів – близько 20%, білків – трохи більше 20%. Віддавайте перевагу білому м'ясу птиці, нежирній рибі, стравам з овочів, відварам трав, компотам без додавання цукру. Смажену їжу замініть відвареною, тушкованою, запеченою. Солодощі, газовані напої, десерти, розчинні напої з цукром, фаст-фуд, копчене, солоне по можливості виключіть з раціону. Тільки в цьому випадку профілактика діабету буде справді ефективною. Більше того, діабетичну дієту називають і основними ліками від діабету. Адже без обмежень у їжі жодне лікування не дасть належного ефекту.

Розумне фізичне навантаження.

Фізична активність покращує процеси метаболізму та підвищує чутливість до інсуліну. Діабет безпосередньо пов'язаний з ожирінням, якщо ви хочете бути здоровими візьміться обома руками за свою вагу! Будь-яка фізична активність знижує вміст цукор у крові та підвищує чутливість до інсуліну. Спорт дозволяє тримати своє здоров'я у нормі, найбільш підходящим у цьому плані є заняття фітнесом.

Профілактика цукрового діабету: вживайте продукти з великим вмістом харчових волокон.

Така їжа нормалізує роботу кишечника, знижує рівень холестерину, сприяє зниженню зайвої ваги, покращує контроль цукру на крові. До продуктів, багатих харчовими волокнами, можна віднести практично всі фрукти та овочі, бобові.

Профілактика цукрового діабету: цільно зернові продукти дуже корисні здоров'ю.

Відведіть половину вашого раціону для цільно зернових продуктів. Це дозволить контролювати ваш кров'яний тиск і запобігти появі симптомів цукрового діабету. Зараз у магазинах та супермаркетах досить широкий асортимент продуктів, виготовлених із цільних злаків. Перед покупкою хліба, макаронів та ін. борошняних виробів обов'язково знайдіть на коробці напис «цільні злаки». Це саме те, що вам потрібно.

Профілактика цукрового діабету: кидайте курити.

Однією з причин цукрового діабету є стреси та переживання. Якщо людина намагається заспокоїти себе сигаретою, це лише посилює ситуацію, знижує опірність організму та є сприятливим середовищем для розвитку цукрового діабету. Дослідження також довели, що куріння матері у період вагітності сприяє розвитку діабету у дитини. Якщо людина вже схильна до цукрового діабету, куріння тільки посилює процес хвороби і сприяє розвитку ускладнень (серцево-судинні захворювання, інфаркти, тромбози). Профілактика цукрового діабету: зайва вага вам не потрібна, худніть! Якщо Ви відчуваєте, що надмірної ваги накопичилося чимало – займіться собою. З кожним скинутим кілограмом ви покращите своє здоров'я.

СКІЛЬКИ РАЗІВ НА РІК НЕОБХІДНО КОНТРОЛЮВАТИ РІВЕНЬ ГЛЮКОЗИ В КРОВІ ЗДОРОВОЇ ЛЮДИНИ?

Лікарі-діабетологи рекомендують контролювати рівень глюкози в крові щорічно. Людям з надмірною вагою або ожирінням за відсутності зниження ваги на тлі дотримання дієти та достатньої фізичної активності необхідно також звернутися до лікаря-ендокринолога для підбору методу корекції ваги, оскільки ожиріння та супутні йому порушення (підвищення артеріального тиску, рівня ліпідів крові, рівня сечової кислоти) є факторами ризику розвитку серцево-судинних захворювань та цукрового діабету.

Пам'ятайте: чим раніше виявлено цукровий діабет – тим більше можливостей надати організму підтримку та запобігти розвитку захворювання.

Мережа "Аптека Доброго Дня" у рамках проекту "Варто перевірити" весь листопад 2014 року пропонує пройти діагностику рівня глюкози у крові у фармамаркетах по всій Україні безкоштовно. 

Знайте більше – будьте здорові!